A nyersanyagpiacok gyengélkedésével és az egyre égetőbb klímaváltozással kapcsolatban rendre felmerül a kérdés, mi határozza meg a közeljövőben a világ energiapiacát. Michael Liebreich, a Bloomberg New Energy Finance alapítója három alapvető trendet nevezett meg, és meglátása szerint közeleg a „bőség kora”.
Az olcsó fosszilis tüzelőanyagok továbbra is velünk maradnak, mivel a kitermelési költségek csökkennek – állapítja meg első fő trendként Liebreich.
Másodszor az időszakos megújuló energiák fogják dominálni az áramszolgáltatást 2040-re. A harmadik fő trend szerint pedig a villamosenergia-kereslet csökkenni fog, és elveszíti kapcsolatát a gazdasági növekedéssel.
A bőség kora
Mindebből adódóan az elkövetkező években bőséges energiamennyiség áll majd rendelkezésre – írja a Bloomberg Liebreich prezentációja alapján. Az olaj hordónkénti 90 dollár helyett sokkal inkább az 50 dolláros ár közelében mozog majd, miközben a megújuló energiák egyre nagyobb piaci részesedre tesznek szert.
Ráadásul hatalmas mértékben zajlanak innovációk a nem hagyományos gáziparban, ahol a költségcsökkenés hasonló, mint a napenergia esetében – jelzi az elemzés. Ezt igazolja, hogy a Bloomberg New Energy Finance adatai szerint a palagáz fúrási költségei 2011 és 2015 között 71 százalékkal csökkentek, miközben a kitermelés rohamosan emelkedik.
A palagáz kitermeléssel kapcsolatos költségek folyamatosan csökkennek
A teljes cikk itt olvasható.