A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) 20 milliárd forintos megtakarítást vállalt 2009-ben a kormány felé, amit a szaktárca az idén esedékes, a kiotói jegyzőkönyv szerinti kvótaértékesítés zárolásából fedez - mondta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a kormányszóvivői sajtótájékoztatón Budapesten.

A zöldtárca 20 milliárd forintot zárol az idei kvótaértékesítésből

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) 20 milliárd forintos megtakarítást vállalt 2009-ben a kormány felé, amit a szaktárca az idén esedékes, a kiotói jegyzőkönyv szerinti kvótaértékesítés zárolásából fedez – mondta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a kormányszóvivői sajtótájékoztatón Budapesten.

Szabó Imre kifejtette: a “zöld Magyarország” megteremtéséhez szükséges források az idén is rendelkezésre állnak a környezetvédelmi ágazatban, de a KvVM-nek is ki kell vennie a részét a kormányzati kötelezettségvállalásból.

A zöldtárca 4 milliárd forint működési forrás megtakarítására tett ígéretet, amelynek legkisebb részét a “munka jelentős részét végző” területi szervezetektől, illetve hatóságoktól vonják el, míg a legnagyobb, mintegy 45 százalékos megszorítás a környezetvédelmi miniszter kabinetjében történik.

A kormány múlt heti döntéseit ismertetve a miniszter elmondta: 43 hulladéklerakó felszámolása és rekultiválása várhatóan még az idén júliusban megkezdődhet Győr nagytérségében. A mintegy  6 milliárd forintos beruházás 2012 májusában fejeződhet be, és  mintegy 192 ezer ember életminőségét fogja javítani.
Hozzátette: a kormány legutóbbi ülésén támogatást nyert Nagykanizsa szennyvízkezelési projektje is. A 12,6 milliárd forintos fejlesztéssel a város egyes részein, és további 14 településen épülhet ki a szennyvízcsatorna-hálózat.

Szabó Imre aláhúzta: a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) önmagában összesen mintegy 1.000 milliárd forintos környezetvédelmi beruházást “generál” a következő két évben, amely a további projektekkel kiegészülve hozzájárul a munkahelyteremtéshez és a gazdaságélénkítéshez.

A tárcavezető kiemelte: a KEOP 34 milliárd forintos forrással rendelkező energetikai beruházásokra szóló pályázati kiírása március 4-én jelenik meg. A programban 16 milliárd forint áll rendelkezésre a megújuló energiaforrások felhasználásának növelésére, míg a hatékony energiafelhasználásra 18 milliárd forintos forrás biztosított. Az egyszerűsített feltételeket tartalmazó pályázat állami támogatási intenzitása 50-70 százalékra nő a korábbi 30-50 százalékról – jegyezte meg Szabó Imre.

Elmondása szerint a KvVM hamarosan induló Zöld Beruházási Rendszere (ZBR) szintén sok iparágban és kutatási területen eredményezhet élénkülést, az energiahatékonyságot javító beruházások támogatásával.
Szólt arról is, hogy a “zöld közmunka program” 220 tartósan munkanélküli, kistelepüléseken élő embert alkalmazhat egyebek mellett erdőápolási munkákra, valamint az illegális hulladéklerakók felszámolására.   A zöldtárca továbbra is nagy hangsúlyt fektet a lakosság tájékoztatására, hogy takarékosabb fűtés-, víz- és áramhasználatra ösztönözze a háztartásokat – fűzte hozzá a miniszter.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.