Az erdőirtás miatt csökken a ritka lepkefajok száma Kárpátalján

Az engedély nélküli, kiterjedt erdőirtás és a mikroklíma megváltozása következtében Kárpátaljáról eltűnhetnek a ritka lepkefajok.

Az Ukrajnában számon tartott kétszáz lepkefaj mintegy fele Kárpátalja területén honos. Helyi entomológusok szerint azonban közülük sokakat fenyeget a kipusztulás veszélye az ember által okozott természetrombolás miatt – adta hírül hétfőn az ungvári ua-reporter.com internetes hírportál.
A honlap által megszólaltatott Szerhij Popov ungvári entomológus három évtizede kutatja Kárpátalja lepkefaunáját. A gyűjteményében hat és félezer, a Kárpátok térségében, Ukrajna és Európa más területein honos, ritkaságszámba menő pillangó található.
A kutató minden évben, amikor a levegő hőmérséklete eléri a 10 fokot, útnak indul, hogy a lepkék élőhelyeit kutassa a különböző régiókban. Eddig 120 kutatóúton vett részt és térképezte fel a pillangófajok előfordulását az Ukrán-Kárpátokban. Vizsgálódásának az eredményeit könyvben készül közreadni.

Popov szerint Kárpátalja különleges vidéknek számít a lepkefauna kutatását illetően. A sok éven át folytatott megfigyelései alapján ugyanakkor azt állítja, hogy az erdők nem körültekintő irtása nyomán jelentősen megváltozott a lepkefauna összetétele: sok nedvességkedvelő pillangófaj eltűnőben van.
Az ungvári entomológus úgy véli, az Ukrajnában és Európában védelem alatt álló, a Vörös Könyvbe bejegyzett különleges pillangófajok megmentése érdekében fel kell hagyni a kiterjedt erdőirtással és meg kell őrizni a lápokat, minimalizálni kell a környezetet terhelő káros hatásokat.

Ajánlott tartalom

A vegyes műanyag palackhulladék kezelésére is van megoldás

A különböző anyagból készült műanyag palackok egyvelegének újrahasznosításával kísérletezik az egyik idei műegyetemi Akadémiai Ifjúsági Díjas kutató.