Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvényjavaslat országgyűlési zárószavazásának elhalasztását kéri Szili Katalin házelnöktől az Élőlánc Magyarországért nevű civil szervezet - közölte az egyesület elnöksége pénteken az MTI-vel.

Az erdőtörvényről szóló szavazás elhalasztását kéri az Élőlánc

Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvényjavaslat országgyűlési zárószavazásának elhalasztását kéri Szili Katalin házelnöktől az Élőlánc Magyarországért nevű civil szervezet – közölte az egyesület elnöksége pénteken az MTI-vel.

A szervezet közleményében az “utóbbi hetekben kialakult politikai válság körülményeivel” indokolja kérését, amelyek szerintük nem alkalmasak arra, hogy a parlamenti képviselők a szavazás előtt “elmélyülten tanulmányozzák” a törvényt, illetve a “nagy számú, sokszor egymás ellenében ható” módosító indítványt.

Hangsúlyozzák: a megalapozott törvényalkotáshoz különösen fontos lenne az olyan “nagy jelentőségű, visszafordíthatatlan következményekkel járó” javaslat esetében, mint amilyen az erdőtörvény tervezete.

Az Élőlánc Magyarországért szerint a törvénytervezet, a módosító indítványok nagy száma, és a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának figyelmeztetése ellenére sem biztosít kellő garanciákat a “fenntartható fejlődés, a biológiai diverzitás szempontjából kiemelt szerepet játszó erdei ökoszisztémák védelmére, hosszú távú fennmaradására”.

A szervezet ezért azt javasolja, hogy a parlamenti végszavazás előtt a – Szili Katalin elnökletével működő – Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács érdemben tárgyalja meg a tervezetet, és tegyen javaslatot az “átfogó garanciák beépítésére”.

A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa – hivatalból indított vizsgálata után – korábban megállapította: az erdőgazdálkodásról szóló törvénytervezet veszélyezteti az erdővagyon védelmét és a természeti értékek megőrzését.Az ombudsman szerint a változtatások túlzottan liberalizálják az erdőgazdálkodás szabályait, és megfelelő társadalmi és természetvédelmi hatósági kontrol nélkül csökkentik a hatósági jogköröket.

A biztos ezért felkérte a kormányt, hogy a törvénytervezetet jelenlegi formájában ne fogadja el, csak az alkotmányos visszásságok maradéktalan megszüntetését követően.

Orosz Sándor, az MSZP környezetvédelmi munkacsoportjának vezetője szintén szakmai egyeztetést sürgetett a témában február elején. Az MSZP elvárja, hogy az erdőtörvény megfeleljen a fenntartható fejlődés elveinek – tette hozzá a környezetvédelmi bizottság alelnöke február 6-i nyilatkozatában.

Ajánlott tartalom

Kiemelt segítséget kap három vármegye a zöld átálláshoz

A Környezeti és energiahatékonysági operatív program plusz (Kehop plusz) forrásaiból mintegy 110 milliárd forint jut a három leginkább környezetszennyező gazdaságú vármegye zöld átállásának kiemelt támogatására - jelentette be a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közlekedési, környezeti és energiahatékonysági fejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára kedden Egerben.