Biomasszagyűjtő gépet fejlesztettek ki erdei használatra

A fejlesztés révén betakarítható lesz az erdészeti biomassza hulladék jelentős része és az energiaültetvények termése is, így hasznosíthatóvá válik a lomb, a bozót, a gally, a szárak és az ágak.

Makai Miklós, a smARTSOL Engineering Kft. ügyvezetője elmondta, a gép a növényi részeket feldarabolja és bálákba tömöríti. A tömböket a gép a későbbi begyűjtéshez a területen hagyja, hogy az természetes úton száradjon ki, de lehetőség van arra is, hogy azonnal felrakja egy szállítójárműre.

A cégnél az MTI kérdésére közölték: a fejlesztés költsége 129,3 millió forint volt, amelyet az Európai Unió 60 százalékos arányban, 77,58 millió forinttal támogatott a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében.

Már zajlik a gép szabadalmaztatása és iparjogi levédése, mivel a berendezés több újítást tartalmaz. Az első gép várhatóan ősszel áll munkába. A gép kizárólag fás szárú növényi részeket gyűjt.

Ajánlott tartalom

50 százalékát a magyar állam fizeti, ha napelemes rendszert telepít!

2025. január 1-jén indult a Vidéki Otthonfelújítási Program, amely 2026-ig elérhető, és legfeljebb 3 millió forintos támogatást nyújt 5000 fő alatti településeken élő, legalább egy 25 év alatti gyermeket nevelő családoknak, többek között napelem-telepítésre és energetikai korszerűsítésre.