Egy művész utazásai a világ legtisztább és a legmocskosabb városaiban

A művész Angela Palmer úgy döntött, hogy megpróbálja megragadni az éghajlatváltozás lényegét, és felkeresi a Föld legszennyezettebb és legtisztább helyét.

Az volt az álma, hogy mindkét helyen fehér ruhában tölti majd az időt, így kiderül, a levegő hogyan befolyásolja a ruhája színét, az eredmény pedig szemmel látható lesz.

A választása Kína szmogos, széntermelő városára, Linfenre, és Tazmánia ősi, nyugodt Cape Grim nevű városára esett. Mindkét helyen egy hetet töltött el, levegő- és pocsolyamintákat gyűjtött össze, valamint a lehető legtöbbet volt szabadtéren, a tiszta fehér ruhája miatt. A Breathing In kiállításon kiderül, mit tárt fel e két szélsőséges környezetben.

Egy hetet töltött a nyílt tengernél, a szeles Cape Grimben, Tazmánia észak-nyugati csücskében. Úgy találta, hogy a hely nagyon csendes, és nincs közösségi szellem. Ahogy mondta: „Az emberek a kíváncsi szemek elől függönyök mögé rejtőztek. Lakóhelyüket kerítés veszi körül, tökéletesen ápolt kertekkel.”

Linfen városában a legszennyezettebb a levegő és a víz az egész világon. Egyszerűen csak a „földi pokolnak” becézik.  Palmer szerint „generációkat feketített el a szénpor. A levegő rohadt tojás szaga időnként kibírhatatlan volt.”

De ezzel szemben az emberek boldogabbaknak és barátságosabbaknak tűntek a környezetükben. Azt mondta, hogy a légzőszervi betegségek és az ólommérgezés ellenére, az utca tele volt emberekkel. Palmer azt írta: „Néhány nap múlva, vágytam a közösségi érzés iránt, Linfen utcái felvillanyozóak voltak.”

Angela mindkét helyen gyűjtött mintát pocsolyából, samponból, folyóvízből és levegőből, becsomagolt pár elhagyott, vagy eldobott tárgyat és persze filmezte és fotózta a helyi társadalmi életet. Palmer egy-egy napra magára öltötte fehér ruháját is, majd lefényképezte, hogy nézett ki az előtte és utána.

Mikor visszatért az Egyesült Királyságba, tudósokat kért meg, hogy elemezzék a mintáit. A levegőrészecskék mikroszkópos képeit is kiállítják, valamint a két város vízmintáját is láthatjuk. Ezen kívül két videó is megörökíti a vidékek látnivalóit és a városok hangjait.

Elgondolkodtató, provokatív eredménye ez a környezetszennyezésnek és a klímaváltozásnak, mindemellett érdekes látni hogyan élik az emberek az életüket a világ két különböző pontján.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.