Egy óra alatt végez veled a radioaktív strand

Valószínűleg a világ legolcsóbb tóparti nyaralóját vehetnénk meg az orosz Karacsáj-tó partján, ahol egy óra alatt begyűjthetjük a halálos dózist radioaktív sugárzásból.

A tó partján, közel a kazahsztáni határhoz, épült fel Oroszország legnagyobb és legveszélyesebb radioaktív anyagokat feldolgozó üzeme, a Maják-vegyikombinát még a negyvenes években, írja a kivultagasabb.blog.hu. Jellemző, hogy a területre egészen 1992-ig, amíg az akkori orosz elnök, Borisz Jelcin külön engedélyt nem adott rá, nem is léphettek be külföldi tudósok. Nem meglepő, hiszen villámgyorsan kiderült, hogy a környék a világ legszennyezettebb helye. A tó partján mért sugárzási szint egy óra alatt 600 röntgen volt, ami bőven meghaladja a halálos dózist. A hihetetlen mértékű szennyezettség annak köszönhető, hogy a biztonsági előírásokat teljesen mellőzve, a radioaktív reaktormag-hűtővizet közvetlenül a Karacsáj-tóba vezették vissza. Mivel a közeli folyó több környező falu ivóvízforrásaként is szolgált, az itt élők 65 százalékánál mutattak ki valamilyen sugárfertőzést, a rákos megbetegedések 21 százalékkal, a születési rendellenességek 25 százalékkal, a leukémiás megbetegedések pedig 41 százalékkal emelkedtek meg a környéken.

Az itt élőket kezelő orvosok, hogy kerüljék a sugárzás szót, „speciális betegségnek” nevezték a betegek állapotát, de még az így meghamisított leleteket is visszatartották a kilencvenes évek elejéig. A feldolgozási folyamatok során visszamaradó vegyszereket egy nagy tartályban tárolták, ami 1957-ben drámai körülmények között felrobbant. A robbanás akkora erejű volt, mintha 85 tonna TNT (!!) repült volna a levegőbe, 70 tonna radioaktív hulladékot repítve másfél kilométer magasan a levegőbe.Tíz évvel később, 1967-ben hatalmas szárazság tombolt a környéken, aminek következtében a tó majdnem teljesen kiszáradt, a leülepedett radioaktív anyagot pedig a szél szétterítette a környéken. A közelben található Cseljabinszk is olyan súlyosan érintett volt, hogy egyes részei a mai napig elhagyatottan állnak. Sokak szerint, ha akkor a szovjet tájékoztatás több információt szolgáltatott volna a Karacsáj-tóról, most nem a csernobilit neveznénk a legsúlyosabb nukleáris katasztrófának.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.