Hongkongból indult és oda is érkezett vissza az a nyomkövetővel felszerelt vadkacsa, amely az Északi-sarkvidék érintésével mintegy tizenkétezer kilométeres körutat tett meg az elmúlt évben, és ezzel rendkívül értékes új információkat szolgáltatott a szakembereknek a madarak vándorlásával kapcsolatban.

Egy világjáró vadkacsa segíti a madarak vándorlásának megismerését

Hongkongból indult és oda is érkezett vissza az a nyomkövetővel felszerelt vadkacsa, amely az Északi-sarkvidék érintésével mintegy tizenkétezer kilométeres körutat tett meg az elmúlt évben, és ezzel rendkívül értékes új információkat szolgáltatott a szakembereknek a madarak vándorlásával kapcsolatban.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) sajtóközleménye szerint a nőstény nyílfarkú réce (Anas acuta), amelyet tavaly decemberben szereltek fel kisméretű napelemes nyomkövető készülékkel, éppen karácsonykor érkezett vissza a hongkongi Maj-po (Mai Po) Természetvédelmi Területre. A szakemberek 23 hongkongi madarat jelöltek meg. A nyomkövetők közül azonban már csak három működik. Egyik a hazatérő récén, a másik valószínűleg egy orosz kacsavadász otthonában, a harmadik pedig valahol Észak-Koreában.

A készülék adatai szerint a nyílfarkú réce február 25-én hagyta el Hongkongot és június közepén érkezett az Északi-sarkkör vidékére. A madár Kína keleti és északi részein, illetve a Sárga-tenger Dél-Korea partjaihoz közeli régiójában is megállt mielőtt elérte Szibériát. Az ott töltött három hónapot feltehetőleg a szaporodásnak szentelte, mielőtt szeptember végén útját ismét Délnek vette.
Óránkénti ötven kilométer per órás sebességgel haladva, a vadkacsa 1700 kilométert tett meg három nap alatt, és Oroszországban, valamint Japánban is megpihent mielőtt december 18-án leszállt a dél-kínai Kuangtung (Guangdong) tartományban. Összesen tizenkétezer kilométerrel a háta mögött végül karácsony tájékán érkezett meg a hongkongi rezervátumba. A BBC híradása szerint a WWF szakemberei a Google Earth segítségével térképezték fel a madár táplálékszerző helyeit, valamint a visszaút egyes állomásait.

“A vándorlások ideje alatt a kacsáknak számtalan veszéllyel kell szembenézniük. Ragadozókkal, vadászokkal és betegségekkel” – nyilatkozta a South China Morning Post című hongkongi lapnak Katherine Leung, a WWF hongkongi csapatának szakértője. “További fenyegetést jelentenek a különböző fejlesztési beruházások, például a termőföld kialakítási munkálatok, amelyek a kacsák és más vízimadarak természetes élőhelyeinek felszámolásával járhatnak együtt. A madarak vándorlási útvonalának megismerése azonban segíthet abban, hogy a jövőben nagyobb védelmet biztosítsunk számukra” – hangoztatta a szakember.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.