Az idén sikerült megteremteni a megfelelő jogi környezetet ahhoz, hogy 2020-ra Magyarország 13 százalékra növelhesse a megújuló energia arányát a teljes energiafelhasználásban - mondta Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) környezetgazdasági szakállamtitkára egy konferencián csütörtökön Budapesten.

Elkészült a megújuló energia alkalmazásának jogi környezete

A “Megújuló energiára kiírt pályázatok állami támogatása és finanszírozása” című konferencián a szakállamtitkár kiemelte: a Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) megvalósulásával, valamint a Környezet és energia operatív program (KEOP) pályázati feltételeinek és rendszerének javulásával jelentősen megnőhet a megújuló energiaforrások felhasználását célzó pályázatok száma. Aláhúzta: a pályázók hitelhez jutási lehetősége is javult, mivel az Energiatakarékossági Hitel Alap révén akár 100 millió forint értékben is vehetnek fel kölcsönt a beruházók. A szakállamtitkár rámutatott: jelenleg Magyarországon csupán 4,7 százalék a megújuló energia részesedése a teljes energiafelhasználásból, azonban ez a politikai elhatározás, a stratégiák, tervek, programok, az anyagi ösztönzők, valamint a technológia és a kutatás-fejlesztés révén jelentősen megnőhet az elkövetkező években.

Dióssy László úgy vélte, a ZBR megvalósításával akár több százmilliárd forintot is zöld célokra lehet majd fordítani, míg a KEOP – már nagyrészt lekötött – keretén belül 100 milliárd forint áll rendelkezésre a 2007 és 2013 közötti időszakban.

A szakállamtitkár szerint a jelenlegi szabályozásokon, támogatásokon kívül, még egy biomassza program elindítására volna szükség, amely révén az önkormányzatok közintézményei megújuló energiával válthatnák ki fosszilis energiahordozó felhasználásukat.

Ajánlott tartalom

Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

Szerencsére „csak” a balatoni árvaszúnyog-helyzetről van szó – ezek a rovarok ugyan nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen a kutatók szerint.