Elkészült az eddigi legnagyobb épületbe integrált szélerőmű

Az Egyesült Államok legnagyobb épületbe integrált szélerőműve az oklahomai egészségügyi kutatóközpont tetején működik a Venger Wind és az SWG Energy jóvoltából.

Annak érdekében, hogy a kutatóközpont elérhesse kitűzött célját, miszerint az új épületnek teljesen káros anyag kibocsátástól mentesnek kell lennie, a Venger Wind 18 függőleges szélturbinát épített föl. A turbinák bármilyen irányból képesek felfogni a szelet, amely ha 15 kilométeres óránkénti sebességgel fúj, az erőmű elkezd áramot termelni. A projekt jó példája annak, mire képes a kisebb, épületekbe integrált szélerőmű. Ken Morgan a Venger Wind vezetője elmondta, hogy ez a módszer hatékonyabb lehet, mint az óriási szélerőmű telepek, melyeket egyre messzebb és messzebb kell építeni a lakott területektől, ahol az általuk termelt energiára a legnagyobb szükség lenne. A cég V2-es szélturbinái egy finn mérnök Savonius tervein alapul, ám a mai modern dizájn nagy előrelépés az eredeti, 1922-es modellhez képest. A v2-esek acélból és repülőgépekben is használt alumíniumból készült, csöndes (csupán öt decibellel haladja meg a környezet zajszintjét), vibrációmentes, a madarak és denevérek számára sem jelent veszélyt, és nem igényel energiát az elindításuk.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.