Fenékküszöböt építenek a Marcal folyón, hogy leülepítsék a felgyülemlett veszélyes iszapot és semlegesíteni tudják.

Iszapömlés – OKF: fenékküszöböt építenek a Marcalon

Fenékküszöböt építenek a Marcal folyón, hogy leülepítsék a felgyülemlett veszélyes iszapot és semlegesíteni tudják.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint jelenleg az elsődleges cél, hogy a Marcalba jutott szennyezés a folyó medrében maradjon, utána pedig az eltávolítása és a víz ph értékének csökkentése.
A fenékküszöb segítségével felduzzasztják a Marcal vízét, de az OKF hangsúlyozta: a víz a mederben marad, parti elöntést nem okoz a duzzasztás. A küszöböket Kemeneshőgyész, Boba, Szentei térségében, valamint a Marcal duzzasztónál a Rábába való betorkollás felett építik.
Ezzel párhuzamosan folyamatosan adagolják a gipszet és a savat a folyóba, valamint mérik a víz ph értékét. A gipsz segíti a kiülepedést, a veszélyes anyag továbbjutásának akadályozását. Savat azért öntöttek a vízbe, hogy a Rábában és a lentebbi folyókon a szennyezés már ne okozhasson kárt az élővilágban.
Megvizsgálták annak a lehetőségét is, hogy a Marcal vizét kivezetik és ott ülepítik ki az iszapot, de a vizsgálatok szerint ez nem járna annyi haszonnal, ami ellensúlyozná az okozott károkat.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.