A Japán Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség szerint valószínűleg szétrepedt az egyik reaktormag Fukusimában.

Japán: Repedés a reaktorburkolaton? (videó)

Ez volt az álláspont délelőtt, délutánra azonban nyilatkozat háborúba keveredett önmagával és visszavonta az állítást, részleteket viszont nem közölt. Az erős radioaktív anyag azonban továbbra is szivárog a létesítményből. Csütörtökön két mentési munkákat végző mérnök erősen sugárzó vízbe lépett és megégett a lábuk, őket kórházba szállították. Pénteken az időjárás is megváltozott – az óceán felé folyik a szennyezett víz.

Tízezer fölött a halottak száma Japánban
Két héttel a 9-es erejű földrengés és az azt követő szökőár után még mindig több mint 17 ezer embert eltűntként tartanak számon. Fukusimából is aggasztó hírek érkeztek. A rendőrség adatai szerint tízezer fölé emelkedett a március 11-i pusztító földrengés és szökőár halálos áldozatainak száma Japánban, írja [1] a BBC. Szinte biztos, hogy ez a szám sem végleges, mert 17 440 embert még keresnek. Mijagi prefektúrában a rendőrség az interneten is közzétett információkat több mint kétezer holttestről, hogy felgyorsítsa az azonosítást. Ugyanitt és a szomszédos Ivate prefektúrában a Japánban egyébként szokásos hamvasztás nélkül kezdték eltemetni a szökőár áldozatait, mert a krematóriumok túlterheltek. Két héttel a katasztrófa után több százezer embernek nincs otthona, kevés az élelmiszer és az ivóvíz. A japán kormány előzetes becslése szerint nagyjából 200 milliárd eurónyi kár keletkezett az épületekben és az infrastruktúrában.

Ajánlott tartalom

Kína újabb jelentős olaj- és gázmezőre bukkant a Dél-kínai-tengeren

A CNOOC, Kína legnagyobb olajipari vállalata a Dél-kínai-tenger keleti részén bukkant jelentős kőolaj- és földgázmezőre, amelynek készletei igazoltan meghaladják a 100 millió tonnát - jelentette be a vállalat.