Jelentős villamosenergia-hálózati fejlesztéseket fejezett be a Forest-Vill

Több mint 60 kilométer új nagyfeszültségű villamosenergia-hálózatot telepített a Forest-Vill Kft. tavaly országszerte, ötszörösét a korábbi évek átlagának – közölte a villamosipari és energetikai létesítmények tervezésére és kivitelezésére szakosodott vállalat hétfőn az MTI-vel.

A Forest-Vill a 2020 és 2025 között megvalósuló magyar-szlovák közös projekt, a Danube InGrid (Danube Intelligent Grid) részeként részt vett az Észak-Dunántúl villamosenergia-hálózatának megújításában, amelynek keretében Kisbér és Veszprémvarsány, illetve Zirc és Kisbér között két 20 kilométeres szakaszon épített ki 132 kV-os hálózatot. Ennek munkálatai 2024 végén fejeződtek be. A természetvédelmi jelentőségű területen végzett munkálatok során kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatósági szempontok érvényesítésére – jelezték. A tájékoztatás szerint természetvédelmi szempontból szintén kiemelten fontos volt a szegedi Fehér-tó és a sándorfalvi Új-halastavak területén a középfeszültségű villamosenergia-hálózat madárvédelmi célú rekonstrukciója.

Az MVM Démász Áramhálózati Kft. megbízásából a Forest-Vill a Sándorfalva és Fehér-tó közötti szabadvezetékes hálózatot elbontotta, és helyette több mint 2,7 kilométer hosszan biztonságos földkábelt épített ki. A 2024 utolsó negyedévében lezárt projekt során a vállalat nagy hangsúlyt fektetett a térségben átvonuló darvak védelmére – ismertették. A szabadvezetékek földkábelekkel történő biztonságos kiváltása nemcsak a madarak védelmét szolgálja, hanem csökkenti a környezeti terhelést, minimalizálja az üzemzavarok számát, és növeli a hálózati megbízhatóságot is.

A Forest-Villnek több jelenleg futó projektje van olyan villamosenergia-elosztóknál, mint a MVM Zrt., E.ON Hungária csoport vagy az OPUS TITÁSZ Zrt., ahol a szabadvezetékekre vonatkozó hálózatépítésben és -átalakításban számos modern madárvédelmi technológia megvalósul – írta közleményében a villamosipari vállalat. A 2015-ben alapított Forest-Vill Kft. fő profiljába az ipari energiaelosztás, nagy- és középfeszültségű transzformátorállomások, nagyfeszültségű hálózatok rekonstrukciója, létesítése, valamint a kis- és középfeszültségű hálózatok létesítése, átépítése tartozik. A 200 munkavállalót foglalkoztató vállalat naperőművek és energiatárolók tervezésével és kivitelezésével is foglalkozik. A Forest-Vill Kft. árbevétele 2023-ban 23,007 milliárd forintra nőtt az előző évi 19,819 milliárd forintról. Adózott eredménye ugyanebben az időszakban 340,576 millió forintról 822,023 millió forintra emelkedett.

Ajánlott tartalom

Kevesebb és zöldebb energiával is elérhető növekedés

Európa legfejlettebb országai úgy produkáltak számottevő gazdasági növekedést 2010 és 2019 között, hogy jelentősen csökkentették a hagyományos energiahordozók felhasználását és növelték a megújulók arányát – állapította meg egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán készített tanulmány, amit a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismert el.