Az Európai Bizottság újabb két magyar környezetvédelmi nagyprojektet hagyott jóvá, így megépülhet a hanyi-tiszasülyi és a nagykunsági árvízszint csökkentő tározó – közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) az MTI-vel.
Az árvízvédelmi fejlesztések együttes értéke 38 milliárd forint: a hanyi-tiszasülyi projekt összköltsége 24,8 milliárd forint, amelyből 21,1 milliárd uniós támogatás, míg a nagykunsági tározó 13,3 milliárd forintos költségéhez 11,3 milliárd forinttal járul hozzá az EU. Mindkét projekt kivitelezési munkálatai idén nyáron kezdődnek, és várhatóan 2011 végén fejeződnek be.
Az idén elkészülő tiszaroffi tározó és az uniós támogatással épülő hanyi-tiszasülyi és nagykunsági árvízszint csökkentő tározók Csongrád és Kisköre között 55-65 centiméteres vízszintcsökkentést tudnak majd biztosítani rendkívüli árhullámok esetén, de vízszintcsökkentő hatásuk még Szeged körzetében is eléri a 30 centimétert. A három tározó 570 ezer lakos árvízi biztonságát és 660 ezer hektár terület védettségét növeli – emeli ki a környezetvédelmi tárca közleménye.
A hanyi-tiszasülyi árvízszint csökkentő tározó Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megye területén helyezkedik el, 55,7 négyzetkilométer területű, 4,4 méter átlagos vízmélységű, és 247 millió köbméter vizet lesz képes befogadni.
A nagykunsági árvízszint csökkentő tározó a kiskörei víztározótól délre, a Tisza és a Keleti-főcsatorna közötti területen fog elhelyezkedni a Tisza bal partján, szintén Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Átlagos mélysége 2,5 méter lesz és 40 négyzetkilométer tározóterületen 99 millió köbméter vizet lesz majd képes befogadni. A KvVM közleménye arra is emlékeztet, hogy előkészítés alatt vannak még a Szamos-Kraszna közi és a beregi tározó projektek.