Befejeződött a környezetvédelmi informatikai adatbázisok EU kompatibilitásának előkészítése a Tiszántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnél (Tikötevife), valamint öt partnerintézményénél – jelentette be Kelemen Béla, a Tikötevife igazgatója kedden Debrecenben sajtótájékoztatón.
A felügyelőségnél és a projektben együttműködő további öt intézménynél az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében több mint 300 millió forintos támogatással korszerű informatikai adatbázis épül – tette hozzá. A fejlesztés háttereként az igazgató megjegyezte: jelenleg nehezen hozzáférhető, bizonytalan pontosságú, eltérő vetületi rendszerű, más-más térinformatikai rendszerben kezelhető, számos esetben pontatlan térinformatikai rendszerrel dogozik az Európai Unió több intézménye. Ráadásul az eddig kiépült térinformációs infrastruktúra nem egységesen szabályozott – fűzte hozzá.
Kelemen Béla szerint mindez megnehezíti a hazai hatósági feladatok ellátását és az összeurópai rendszerhez való illeszkedést is. A szakmailag megfelelő és a jogszabályoknak is eleget tevő döntések előkészítéséhez, meghozatalához hatékony, egységes térinformatikai infrastruktúrára van szükség. Ezért épít ki új, egységes adatbázisokon és szabályozáson alapuló térinformatikai rendszert a Tiszántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség valamint öt partnerintézménye: a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a Hortobágyi Nemzeti Park, a Bükki Nemzeti Park és a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola – tette hozzá az igazgató.
A projekt előkészítésére 17 millió forint pályázati pénzt használtak fel. A fejlesztés során felhasználható 288,5 millió forintból a szükséges téradat infrastruktúrához igazodó hardverhálózatot (számítógépeket és tartozékaikat), egyedi számítógépes programokat (szoftvereket) szereznek be, illetve a szakmai igényeknek megfelelő adatbázisokat, valamint internetes portált hoznak létre – tette hozzá. Kelemen Béla elmondta azt is, hogy a beruházás eredményeként az Európai Unió elvárásaihoz és szabályozásához igazodó térinformatikai adatbázis és rendszer jön létre a felügyelőségen és a hozzá kapcsolódó intézményekben. A teljes projekt két év alatt készül el.