Magyar műszaki csúcsteljesítmény! A felelős hulladékgazda világraszóló fejlesztése

Innovatív kutatás-fejlesztési beruházás az Alcufer Kft-nél. Cél a 95%-os hasznosítás!

Az Alcufer Kft. olyan hulladékhasznosító komplexumot épített Fehérvárcsurgón, ami képes a roncsautók és elektronikai hulladékok 95 százalékban történő újrahasznosítására, s mindemellett pedig lehet, hogy a teljes ipari létesítményt energia-önellátóvá tudja tenni – hangzott el a tegnapi átadó ünnepségen. Egy 2009-2011 között zajló alapkutatási programban egy hattagú konzorcium két olyan rendszertervet fejlesztett ki, amely alapján a korábban lerakóba kerülő, elsősorban vegyes műanyag- és gumi frakciók további hasznosítása válik lehetővé. Ennek jelentősége az, hogy a technológia által nagy mennyiségű értékes hulladékot lehet eltéríteni a drága és felesleges lerakástól! Ennek folyományaként 2012. november 22-én pedig átadásra került a kísérleti szeparációs berendezés és a termokatalitikus hőbontási technológia prototípusa, amellyel lehetőség nyílik a 95%-os hasznosítási kötelezettség elérésére. Ez a jövőbe mutató fejlesztés elébe megy az uniós elvárásoknak, ezért is jelenthet világviszonylatban is nagy kiugrási lehetőséget! Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára beszédében ígéretet tett arra, hogy a szakminisztériumok támogatni fogják az egyedülálló technológia nemzetközi piacra jutását.
-

„Ilyen létesítmény még sehol a világon nincsen!” – Horváth Ferenc ügyvezető. A kísérleti szeparációs berendezés egy 1.000 nm-es csarnokban helyezkedik el, ennek feladata a korábban lerakóba kerülő shredderezési maradékok előaprítása, annak eltérő anyagtulajdonságokon alapuló mágneses, örvényáramú, befúvásos szeparálása. Az állandó porelszívás mellett anyagában hasznosítható különböző fémfrakciókra (mágneses vasfrakció, rozsdamentes acél, sárga-, és vörösréz, alumínium tartalmú színesfémek) válogat a rendszer. Ezen kívül útépítési alapanyagként használható kő- és betonfrakció, valamint a másik technológiai gépsoron használható nagytisztaságú vegyes műanyag- és gumihulladékot tartalmazó szerves anyagfrakció keletkezik:

A másik 1.000 nm-es új csarnokban került elhelyezésre a vegyes szerves anyagok energetikai hasznosítását lehetővé tevő termokatalitikus hőbontási technológia prototípusa. A gépsor az adott méretűre aprított szerves anyagot kétlépcsős extruderen keresztül, megömlött állapotban juttatja a hőbontó reaktorába. A reaktorban három egymás felett elhelyezett, csigahajtáson keresztül ellentétes anyagáramlást biztosító csőszakaszon, oxigén kizárása mellett halad végig a megömlesztett állapotú műanyag- és gumi hulladék. „Ezt kívülről egy zárt tér foglalja magába, melyen keresztül a technológia folyamatos hőközlést valósít meg a feldolgozandó anyag felé. A zárt térben, oxigén kizárása mellett a hő hatására lebomló vegyes polimerek szilárd maradéka az utolsó csőszakasz elhagyása után koksz állapotban lép ki a rendszerből. A folyamatosan mozgásban levő anyagból a hőbontás során gázok és gőzök lépnek ki. A termékgázok egy 1200oC hőmérsékleten működő előtüzelő kamrán keresztül haladva, abban elégve, majd azokhoz külső levegőt hozzákeverve biztosítják a hőbontási reakció folyamatos fenntartásához szükséges, a reaktorcsöveket kívülről burkoló zárt tér nagyjából 600oC körüli hőmérsékletű folyamatos hőenergia utánpótlását.” – halhattuk Dr. Lukács Pál fejlesztési és kommunikációs igazgató lélegzetelállító üzemvezetésén.
-

Műanyagból újra olaj???
A termékgőzök egy kondenzációs rendszeren keresztül kerülnek elválasztásra a gázoktól, a gőzöket olaj termék formájában, folyékony állapotban választják le. Ezt az olajfrakciót egy utánkapcsolt desztillációs rendszer tovább tisztítja és hozza olyan minőségűre, hogy az alkalmassá válik alacsony fordulatszámú, nagyteljesítményű dízel belsőégésű motoros aggregát meghajtására, amely a projekt folytatásaként a helyszínre megálmodott, zöldáram termelő blokk tüzelőanyagaként szolgálhat. Ez a zöld forrású áram a telep jelenlegi adottságait és a képződő mennyiségeket alapul véve nagyjából 2 MW folyamatos villamos energia termelésére és rendszerbe történő feltáplálására lehet alkalmas. A rendszert kiegészítik, és különösen környezetbaráttá teszik a folyamatot kísérő veszteséghőket újrahasznosító hőcserélő rendszerek, amelyek a technológia egyes elemeinek energia-ellátását biztosítják, feleslegesség téve jelentős mennyiségű külső villamos energia bevezetését. A hőbontási folyamat külső PB-gáz energiaforrásról kerül beindításra, amely külső betáplálás a rendszer kellő hőfokra történő felfűtése után automatikusan a saját maga által termelt termékgáz-forrásra vált, így a rendszer folyamatos üzemben önfenntartóvá válik. A fejlesztések folyamán társaságunk kiemelt figyelmet fordított a környezetvédelemre. A telephely csapadékvíz elvezetése, kezelése zárt rendszerben történik. a térbeton területeken összegyűlő csapadék víz olaj és iszapleválasztó műtárgyakon keresztül szigetelt 8000 nm felületű záportározóba kerül. A záportározóból kiépített ipari víz hálózat áll rendelkezésre a pormentesítő locsolásához.
-

A termokatalitikus hőbontó technológia a veszélyes hulladékgyűjtő helyekre előírt műszaki védelemmel, folyadékzáró szigeteléssel, kármentővel és ellenőrző szivárgó rendszerrel ellátott csarnokba került telepítésre. A technológiához tartozó pontforrást folyamatos emisszió rendszerrel látjuk el, melynek kiépítéséig a felügyelőség előírásainak megfelelő rendszerességgel történik a légszennyező anyagok kibocsájtásának mérése. Mindezen innovatív és környezetvédelmi fejlesztések teszik lehetővé a fenntartható fejlődést és valósítják meg az ALCUFER ’A felelős hulladékgazda’ szlogennek megfelelő tevékenységet és magatartást. A cég az ünnepélyes átadó után fogadást rendezett a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban, ahol az érdeklődők megtekinthették a „Hulladékból Termék” kiállítást is, ami tovább bővítette a hulladékhasznosítás dimenzióit a látogatók számára. A szemléletformáló kiállítás még két hétig látogatható a helyi tanintézményeknek! Mert a felelősség a lakosság informálására is kiterjed!

Ajánlott tartalom

A vizek sótartalmának növekedése evolúciós változásra kényszeríti a planktonikus szervezeteket

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai folyamatosan vizsgálják, hogy az emberi tevékenység, illetve az emiatt zajló klímaváltozás milyen változást okoz a környezeti feltételekben, és hogyan reagálnak erre az élőlények.