Megkezdődött a békamentési szezon a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának működési területén.
Március első napjaiban eddig két helyszínen, a felsőtárkányi Barát-réten, illetve a bogácsi horgásztónál került sor úgynevezett ideiglenes békaterelő falak elhelyezésére az itt húzódó forgalmas közutak mentén – olvasható a nemzeti park honlapján.
A 40-50 centiméter magas, a veszélyeztetés mértékétől és a terület adottságaitól függően akár 200 méter hosszúságot is elérő terelők feladata megakadályozni, vagy legalábbis mérsékelni a vonuló kétéltűeket érő veszteségeket a vonulási útvonalakat keresztező közutakon. A nádfonatból készült akadályok egyrészt az út alatti áthaladást lehetővé tevő átereszek, alagutak felé terelik a békák jelentős részét, másrészt meggátolják az állatokat abban, hogy közvetlenül az úttestre tévedjenek.
A terelőfalnál feltorlódó kétéltűek ezután már könnyűszerrel összegyűjthetők és elszállíthatók szaporodó helyeikre, a közeli tavakhoz.
A vonuló kétéltűek zömét a Bükk térségében három békafaj, a barna varangy, az erdei béka és a gyepibéka teszi ki, de kisebb számban egyéb békafajok valamint gőték is előfordulnak. Intenzív vonulásra a fagymentes, csapadékkal kísért enyhe időjárás tartós beköszöntével lehet számítani.
A két helyszínen a terelőfalak kiépítését közmunkások végezték el, de a mentés időszakában nagyszámú önkéntes részvételére is számít a nemzeti park.
További terelőfalak kiépítésére és kétéltű mentésre az Északi-Bükkben Varbó közelében, illetve a Mátrai Tájvédelmi körzetben kerül sor – közli az Interneten a Bükki Nemzeti Park.