Lakossági tiltakozásra megszüntetik a hulladékégetést a Vértesi Erőműben, s visszaadják ez évre érvényes hulladékégetési engedélyüket

Megszüntetik a hulladékégetést a Vértesi Erőműben

Lakossági tiltakozásra megszüntetik a hulladékégetést a Vértesi Erőműben, s visszaadják ez évre érvényes hulladékégetési engedélyüket

Ivák István tájékoztatása szerint gázálarcot és pormaszkot öltve tiltakozott több résztvevő az oroszlányi képviselő-testület csütörtök esti közmeghallgatásán a Vértesi Erőmű hulladékégetési kísérletei ellen. A felszólalók a rákos betegségek növekedése és ingatlanjaik elértéktelenedése miatt is aggodalmuknak adtak hangot.A 250 résztvevővel zajló, három és fél órás vita végén Szabó Pál kijelentette, hogy amíg ő a vezérigazgató az erőműben, nem lesz több hulladékégetés – mondta el Ivák István.

A közelmúltban lakossági jelzések nyomán kapott nagyobb nyilvánosságot, hogy a Vértesi Erőműben, a faapríték tüzelése mellett, kísérleti jelleggel, különféle anyagokat kevernek a szénhez. Korábban az erőmű környezetvédelmi munkatársa a MTI kérdésére elmondta, hogy vállalatnak 2006-ban engedélyezték 20.000 tonna hulladék kísérleti elégetését, a kvótából összesen 2.800 tonnát használtak fel. A kísérleteket még nem tudták befejezni, ezért hosszabbítást kértek 2009 végéig.

A közmeghallgatás előtt, február elején, a hulladékégetés ellen tiltakozva, ezernél több aláírást adtak át Oroszlány jegyzőjének, majd a lakók az időközben rendezett tájékoztató fórumokon is ellenezték az eljárást.A csütörtök esti fórumon a sajtóreferens tájékoztatása szerint szót kapott Bencsik János országgyűlési képviselő, Tatabánya fideszes polgármestere is, aki korábban “emberkísérlettel” vádolta az erőművet.A közlés szerint a polgármester azt mondta, a hulladékégetés nem javítja a társaság gazdasági eredményeit, ezért arra kérte a  környezetvédelmi szervezeteket, hogy ehelyett fogadják el a biomassza szénnel együtt történő elégetésének gyakorlatát, mert szén-dioxid-kibocsátási tervét az erőmű csak így teljesítheti.

Ajánlott tartalom

AM: szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést

A vegetációtűz az egyik leggyakoribb természeti katasztrófa a világon, amely nemcsak környezeti, hanem társadalmi és gazdasági problémát is jelent - mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára kedden, a Budapesten megrendezett Erdőtűzvédelmi konferencián a szaktárca közleménye szerint.