Évente több milliós nyereségre tesznek szert a jóhiszemű vásárlókból azok az amerikai palackozott víz gyártók, amelyeknek sikerül elhitetniük, hogy a csapvíznél jobb minőségű termékeket gyártanak, miközben az iparági szabályozás a közönséges vezetékes ivóvíz szintjét sem éri el.

Mi van a vizes palackokban?

Évente több milliós nyereségre tesznek szert a jóhiszemű vásárlókból azok az amerikai palackozott víz gyártók, amelyeknek sikerül elhitetniük, hogy a csapvíznél jobb minőségű termékeket gyártanak, miközben az iparági szabályozás a közönséges vezetékes ivóvíz szintjét sem éri el.

Az amerikai számvevőszék (GAO) jelentése szerint az élelmiszer- és gyógyszer felügyeletnek (FDA) alig van beleszólási joga a palackozott vizek biztonságának szabályozásába, míg a megfelelő hatalommal rendelkező szövetségi államok elsősorban a csapvíz minőségére koncentrálnak. A jelentés egy újabb lépés volt a képviselőház energiaügyi és kereskedelmi albizottságának palackozott vizekkel foglalkozó meghallgatásán.

Az FDA-nak nincs semmilyen törvény által meghatározott joga ahhoz, hogy a palackozott vizek minőségét vízminőségi tesztek elvégzésére szakosodott laboratóriumokban ellenőriztesse, vagy ezek eredményéről jelentést kapjon, még akkor sem, ha valamilyen szabálysértésre derül fény – olvasható a GAO jelentésében.

“Sokak szerint a palackozott víz a csapvíznél egészségesebb és biztonságosabb” – mondta Jane Houlihan a Környezetvédelmi Munkacsoport (EWG) képviselője, hozzátéve, hogy néhány vállalat olyan adatokkal próbálja a vevőket a csapvíztől eltántorítani, amelyeket hozzáférhető adatokkal nem támasztottak alá. “Az amerikaiak magas árat képesek fizetni azért a palackozott vízért, ami a csapvíznél 1900-szor többe kerül, az előállítása, illetve a leszállítása kétezerszeres energiát igényel” – hangsúlyozta a környezetvédő.

Az utóbbi években a legkülönfélébb szennyezések, többek között mérgező vegyületek, tisztítószerek, penészgombák és baktériumok miatt is hívtak már vissza palackozott vizeket. Legutóbb Kaliforniában betegedett meg néhány középiskolás, akik egy automatából vásároltak ivóvizet. Joseph Doss, a forgalmazók nemzetközi szövetségének (International Bottled Water Association, IBWA) elnöke szerint az Egyesült Államokban 33 milliárd liter palackozott víz fogyott 2008-ban, azaz lakosonként évi 108 liter volt a fogyasztás. Az iparág bevétele tavaly mintegy 11,2 milliárd dollár (2200 milliárd forint) volt. A palackos vizek a szénsavas üdítőitalok mennyiségének felét teszik ki, és csak kevéssel adnak el több vizet, mint sört és tejet.

Ajánlott tartalom

Áder János szerint is nagyon fontos az elektronikai hulladékok újrahasznosítása

Az indokolatlan fogyasztás környezeti veszélyeire és a hulladékok újrahasznosításának fontosságára hívta fel a figyelmet Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerdán Siófokon. Egyúttal bejelentette a használt elemek és mobiltelefonok begyűjtésére indított iskolai versenyt.