Műanyagot esznek az olasz halak

Az olaszországi Elba-szigeténél gyűlik össze a Földközi-tenger műanyag hulladéka: a környezetvédők a halászokkal szövetkezve igyekeznek megtisztítani a tengert.

Halak helyett műanyag üvegek, poharak, kupakok, tubusok és főleg nejlonzacskók úsznak a Földközi-tengeren, az általuk okozott szennyezettség – az áramlatok miatt – a Tirrén-tenger északi részén, Elba partjainál telítődik. Itt az átlagosan mértnél nyolcszor több a műanyag hulladék: 829 ezer darab jut minden négyzetkilométerre – mondta Mario Tozzi, az Elba-szigetére is kiterjedő toszkán tengeri park elnöke.  A geológus a La Repubblica napilap firenzei kiadásában közölte, hogy hadjáratot indít a tenger megtisztítására. “Gyorsan kell cselekedni, a halak szervezetében nő a vegyi anyagok mértéke” – hangsúlyozta. Először az Elbán élőket akarja ránevelni a szelektív hulladékgyűjtésre, amely a szigeten jelenleg nem haladja meg a tíz százalékot. Másrészt a halászok segítségét kérte, ugyanis a tengert a legjobban a halászhálók “takarítják”: óránként négy kilogramm hulladékot tudnak összeszedni. A környezetvédelmi vállalkozás a bibliai ihletésű Gionha nevet kapta, és a Toszkánához, Liguriához, Szardíniához és Korzikához tartozó tengerrészeket érinti. Már csak a kihalászott műanyag hasznosítására kell pénzt találni.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.