Növekszik az új és megújuló energia aránya Kínában, de még mindig a szén a meghatározó

Az új és a megújuló energia 9 százalékát tette ki tavaly a kínai energiafelhasználásnak, míg a szén részesedése 69, az olaj és gáz aránya pedig 22 százalék – tudatta pénteken a kínai statisztikai hivatal.

A számokból kiderül, hogy az új energia, köztük a vízenergia, a nukleáris energia, a szél- és a napenergia aránya az energiafelhasználás struktúrájában az utóbbi időben látványosan megugrott.
A vízerőművek teljesítménye 2008-ban elérte a 170 millió kilowattot, ezzel Kína világelső. A vízenergia aránya – az összes felhasznált energiaforrást figyelembe véve – a Kínai Népköztársaság megalakulásának időpontjához, 1949-hez viszonyítva 1 százalékról 7,4 százalékra nőtt.
A most kiadott statisztikai jelentés szerint Kína három nukleáris erőműve jelenleg összesen 8,85 millió kilowatt teljesítményre képes. Az ország szélerőműveinek kapacitását tekintve a negyedik a világon. Összteljesítményük eléri a 12,21 millió kilowattot. Ami a napenergiát illeti, az ágazat tavaly több mint hatezer tonna a napenergia előállításához szükséges polikristályos szilíciumot, és kétmillió kilowatt teljesítményű napelem-cellát állított elő.

Ajánlott tartalom

Az energiahivatal felfüggesztette a HUNGARO ENERGY működési engedélyét

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2024. október 25-ei hatállyal felfüggesztette a HUNGARO ENERGY Kft. földgáz-kereskedelmi működési engedélyét 90 napra; a felhasználók ellátására új földgázkereskedőt jelöl ki, az átmeneti időszakban a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) biztosítja az ellátást az érintett nem lakossági fogyasztók számára - közölte a hatóság csütörtökön az MTI-vel.