Évente mintegy 2,5 millióan kíváncsiak hazánk természeti értékeire, amelyek iránt az utóbbi években folyamatosan nő az érdeklődés - hangzott el pénteken a Magyarország területének 10 százalékát kitevő védett területek értékeiről szóló csopaki konferencián, amelyet a Magyar Nemzeti Parkok Hete keretében rendeztek.

Növekvő érdeklődés a védett természeti értékek iránt

Évente mintegy 2,5 millióan kíváncsiak hazánk természeti értékeire, amelyek iránt az utóbbi években folyamatosan nő az érdeklődés – hangzott el pénteken a Magyarország területének 10 százalékát kitevő védett területek értékeiről szóló csopaki konferencián, amelyet a Magyar Nemzeti Parkok Hete keretében rendeztek.

A tanácskozást megnyitó Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter hangsúlyozta, a Magyar Nemzeti Parkok Hetének legfőbb feladata, hogy minél nagyobb közösségnek bemutassa az ország értékeit, aminek egyfajta tudatformáló hatása is van. Örvendetesnek tartotta, hogy átlagosan 170 ezer fővel nőtt a nemzeti parkok látogatóinak a száma az utóbbi években. Szólt arról is, hogy két nagy fejlesztési programból eddig több mint 6 milliárd forintos fejlesztés valósult meg a védett területeken, és komoly lehetőségek rejlenek a következő két év pályázataiban. – Ezekkel élni kell, ami felelőséget ró a parkigazgatóságokra, és a tárcára is – tette hozzá. A következő évek fontos feladatának nevezte a felkészülést a látogatók számának további növekedésére programokkal, fejlesztésekkel, főként minőségi szálláshelyfejlesztésekkel.

A miniszter az MTI-nek elmondta, hogy egy friss döntés értelmében tárcája az illetékes területfejlesztési tanáccsal közösen kezdeményezi a kormányzatnál, hogy kapjon kiemelt státuszt egy 2,5 milliárd forintos öko-turisztikai fejlesztés a Bükki Nemzeti Parkban. A szisztematikusan és profin előkészített, 22 projektelemből álló program számára egyfajta megerősítést jelent, hogy a tárca is külön figyelemre érdemesnek tartja – Hangoztatta. Haraszthy László természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkár arról beszélt, hogy milyen szerep jut a nemzeti parkoknak az ország kultúrtörténeti értékeinek megőrzésében. Megemlítette, hogy egyebek közt műemlékek és építészeti emlékek kezelését, régészeti feltáró helyek őrzését is ellátják a parkigazgatóságok bemutatóhelyek és múzeumok működtetése mellett. Az ország nyolc világörökségi helyszíne közül öt kapcsolódik természeti helyszínekhez. A látogatóbarát fejlesztésekről szólva elmondta, hogy négy pályázat – a mohácsi történelmi emlékhely, a pityerszeri skanzen, a hortobágyi csárda és a sarródi majorság – összesen 1,4 milliárd forintos támogatást nyert.

Mányai Roland az önkormányzati tárca turisztikai szakállamtitkárságának főosztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre nagyobb a verseny a turisztikai piacon, amelyben felértékelődik a természeti értékek- és ezzel a nemzeti parkok szerepe. Egy az országok erősségeit és gyengeségeit számba vevő kutatás szerint a turisták Magyarország erősségei között tartják számon a biztonságot, az ár-érték arányt. A történelem, a művészet, a kultúra, és a természeti szépségek terén viszont se erősnek, se gyengének nem tartják a magyarokat. Ezeken a területeken van igazán előrelépési lehetőség, főként az autentikusság, vagyis az eredeti környezet megőrzésben és a hagyományok ápolásában – mondta a szakember.

Ajánlott tartalom

AM: gazdaközpontú agrárpolitikára van szükség Brüsszelben

Szakítani kell azzal a téves meggyőződéssel, hogy a mezőgazdaságra és a gazdákra a klímaváltozás okozójaként tekintenek; épp ellenkezőleg, ők a megoldás részei kell hogy legyenek - jelentette ki Nagy István agrárminiszter az EU agrár-élelmiszernapok konferencián kedden Brüsszelben, az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint.