A jövő nemzedékek országgyűlési biztosához fordultak csütörtökön a helybeliek a Velencei-tó északi partjára tervezett óriás beruházás miatt.

Ombudsmanhoz fordulnak a velenceiek a tervezett óriás beruházás miatt

A jövő nemzedékek országgyűlési biztosához fordultak csütörtökön a helybeliek a Velencei-tó északi partjára tervezett óriás beruházás miatt.

A tóparton élő tiltakozókat képviselő Szigeth Szilvia, az Élőlánc Magyarországért nevű civil szervezet csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján tájidegennek és elfogadhatatlannak nevezte a külföldi befektetőcsoport által felépíteni kívánt 3.500 vendég befogadására alkalmas szálloda és szórakoztató komplexumot.

Fülöp Sándor ombudsmanhoz írt levelükből felolvasva hangsúlyozta: az Európa legnagyobb üdülőjének szánt, King City nevű beruházás komoly kockázatot jelent a tó vízminőségére, sérti a hely természeti és történelmi értékeit, megváltoztatja a táj karakterét, és a “víz felöl elfalazza az egyedülálló szépségű Velencei-hegység látványát”.Szigeth Szilvia továbbá kétségbe vonta a beruházás mellett érvelők azon állítását, hogy annak munkahelyteremtő és adóbevételnövelő hatása ellensúlyozná a “pénzben nem mérhető károkat”.Hozzátette: tiltakozásuk ellenére fontosnak tartják a környék “tájba és természetbe illő, megfontolt és jól előkészített fejlesztését”.

Fa Nándor vitorlázó elmondta: velencei lakosként úgy érzi nem hagyhatja szó nélkül a helyiek életterébe tolakodó, sok fontos érdeket sértő beruházást. Elmondása szerint a 400 milliárd forintosra tervezett beruházás a jelenlegi gazdasági helyzetben életszerűtlen és semmilyen szempontból sem megvalósítható.A sportoló ezért “nagy szabású ingatlanspekulációt” gyanít a háttérben, amelynek “kiötlői valószínűleg bekalkulálták a civilek tiltakozását”, és várhatóan “nagyvonalúan visszalépnek nagyszabású ígéreteiktől”, és a későbbiekben megvalósítják szerényebb “eredetei terveiket”.Kiemelte: a sajtónak és a civileknek azért kell harcolniuk, hogy kiderüljön a beruházó valódi szándéka.

Lányi András, az Élőlánc Magyarországért szervezet elnökségi tagja aláhúzta: a Velencei-tó környéke az ország utolsó érintetlen “pannon tája”, amely kiválóan alkalmas a falusi- és az ökoturizmusra. Az összesen 70 hektárra tervezett épület együttes azonban megfosztaná a helyieket ettől a gazdasági lehetőségtől – fűzte hozzá.

Korábbi sajtóértesülések szerint az amerikai, izraeli, német és magyar üzletemberekből álló befektetőcsoport március végén áll a nyilvánosság elé az építkezés részleteivel. A kiszivárgott hírek szerint a hetvenhektáros területen szállodák és éttermek épülnének, valamint élményfürdő, golfpálya, fedett sípálya, kaszinó, továbbá egy szórakoztató-központ is helyet kapna.A szóban forgó hetvenhektáros ingatlan Sukoró külterületén, az M7-es autópálya és a Velencei-tó közötti részen, az evezőspályához tartozó létesítményektől nyugatra helyezkedik el.

A Népszabadság információi szerint a korábban állami tulajdonban lévő üres területhez Joáv Blum izraeli származású magyar üzletember úgy jutott hozzá, hogy felajánlotta cserére a magyar államnak a Pest megyében található – összesen 183 hektáros – gyümölcsöseit. A lap szerint az ingatlancserének nem volt feltétele, hogy a befektetők garanciát vállaljanak a beruházás megvalósítására.

Ajánlott tartalom

Stílus és funkció – Antikolt térkövek a kerttervezésben

A kertek tervezése során a növények telepítésén van a legfőbb hangsúly, de a térkövek jól átgondolt alkalmazása is számtalan lehetőséget nyújthat. Olyan lehetőségeket rejtenek, amelyekkel megújíthatjuk kerti élettereink megjelenését, és egységes stílusban, új funkciókkal bővíthetjük a környezetet.