A Sopronban 2007-ben bezárt települési folyékonyhulladék-lerakó rekultivációját kezdte meg pénteken a Florasca Környezetgazdálkodási Kft.

Rekultiváció Sopronban a felszín alatti vizek védelmében

A Sopronban 2007-ben bezárt települési folyékonyhulladék-lerakó rekultivációját kezdte meg pénteken a Florasca Környezetgazdálkodási Kft.

A projekt részét képezi a Vas és Győr-Moson-Sopron megyét érintő rekultivációs programnak, amelyre az Új Magyarország Fejlesztési Terv Nyugat-dunántúli Operatív Programjából 327 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a társaság – mondta a kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek.

Fullajtár István közölte: az összesen 385 millió forintos programcsomag megvalósításához 15 százalék önrésszel járul hozzá a kft. A beruházás keretében 12 helyszínen állítják helyre a már bezárt folyékonyhulladék-lerakók környezetét azzal a céllal, hogy megvédjék a felszín alatti vizeket a szennyeződéstől. A rekultivációs projekt legnagyobb beruházása a soproni és a vele egy programcsomagban szereplő csornai munka, ez utóbbit augusztusban indítják. A két terület rekultivációjára 216 millió forintot költenek a 385 millióból.

Sopronban két hektáros terület rekultivációját hajtják végre. Az iszapban lévő baktériumokat hőkezeléssel pusztítják el. A különleges eljárás lényege, hogy az iszaphoz oltatlan mészkövet adnak, amely a nedvesség hatására oltott mésszé alakul, s hőmérséklete eközben 70-80 Celsius fokra emelkedik. Majd az iszapot épülettörmelékkel tömörítik. A vízzárást nem agyagréteggel, hanem betonitos lemezzel oldják meg. Ennek célja, hogy a csapadékvíz ne mossa ki az iszapot. Végül 20-30 centiméteres humuszréteggel borítják és füvesítik egykori hulladékgödrök helyén létesített halmokat. A rekultivált környezetbe öt figyelőkutat fúrnak, és öt éven át ellenőrzik a felszín alatti vizek állapotát, összetételét. A társaság Vas megyében már befejezte a rekultivációs programot, s az év végéig a Győr megyei munkákkal is végeznek.

Ajánlott tartalom

A klímaváltozáson a fásítás segíthetne leginkább

Az erdőtelepítés, a fásítás az egyik legjobb eszköz a klímaváltozás negatív hatásainak kompenzálására - mondta az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonszárszón pénteken.