Rugalmas energiatermelő gumilemez

Piezoelektromos energia egyáltalán nem új, de a Princeton Egyetem kutatói kifejlesztették az új típusú villamos-energia előállító gumilapot, amelynek megvan a lehetősége megváltoztatni azt a módot, ahogyan eddig energiával láttuk el az elektronikus eszközöket.

A rugalmas gumilapokat piezoelektromos szalagok terítik be, melyek tartósak, sokoldalúak, és új, izgalmas alkalmazásokat nyújt, mellyel energia gyűjthető be.

Az úgynevezett piezoelektromos szalagok szerves ólom-cirkonát titanát nanoszalagokból állnak, melyeket a szilikon gumilapra helyeztek. Amikor a lapok hajlanak, az általuk termelt mechanikai energiából elektromos energia lesz. Amint elképzelni lehet, a technológia korlátlan alkalmazásokkal rendelkezik – a mozgás-meghajtású mikrosebészeti eszközök, és még a szívritmus-szabályozók, melyeket az anyaggal szegélyeztek, ahelyett hogy a hagyományos akkumulátorokra támaszkodtak volna, csak néhány példa a lehetséges felhasználási módok közül.

Egyelőre nincs információ arról, hogy a piezoelektromos szalagok mikor állnak készen a bemutatásra, de a kutatók már próbálják kereskedelmileg is életképessé tenni a gumieszközt. Amint ez megtörténik, nincs rá szó, hány elektronikai eszközt lehet majd a hagyományos akkumulátorok helyett energiatermelő gumilemezek által működtetni.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.