Tavaszi faültetési akció Vácott

Nagyszabású faültetési akcióra toborozzák a természet barátait szombatra Vácott, ahol a Deákvár városrészen önkéntesek bevonásával hárs-, vadgesztenye- és platáncsemetéket állítanak a kiásott gödrökbe és cserjékkel, bokrokkal gazdagítják a közterület növényzetét – közölte Bíró György fő szervező szerdán az MTI-vel.

A Vác Város Környezetvédelméért alapítvány titkára elmondta, hogy a 38 ezres lélekszámú településen a hívó szóra mindig szívesen ragadnak ásót a helybéliek, a tavaszi ültetési akcióknak itt már hagyománya van. Főként a fiatalok lelkesek, mert az önkormányzat által beindított, évi 8 millió forinttal támogatott környezeti nevelési programot a diákság magáénak érzi. Így például a Duna-parti kőrisfasort tavaly a közeli Földváry Károly iskola tanulói fogadták örökbe, rendszeresen locsolják, ha kell a fák töveit tisztán tartják a gyerekek.

Vác nem is régen még a kétes dicsőségű “Piszkos 12” listán, vagyis az ország legrosszabb levegőjű települései között szerepelt. Mára azonban gyökeresen megváltozott a helyzet. A települést szürke porlepellel elárasztó közeli cementmű kéményeire még a 90-es évek elején filtereket szereltek, a 2A jelzésű, a várost elkerülő út jóvoltából pedig az autók áradata is mérséklődött, így a városban megtisztult a levegő. Ugyanakkor az egy lakosra jutó zöld terület megnőtt, Vácott 10 védett területet óvnak a károsodástól – mondta a szakember.

Közéjük tartozik többi között a püspöki palota kertje fenyőivel, védett hóvirágaival, ibolyáival, a Gyadai rét, ahol például az oltalom alatt álló foltos szalamandra él, valamint a Kompkötő sziget, amelynek buja növényzetében fészkel a ritka jégmadár és a nagykócsag. Hasonlóképpen védettek a Duna-parti 80-100 éves platánok és a mezőgazdasági szakközépiskola botanikus kertjének növényei is.

A szombati faültetés egyben közéleti eseménynek számít, a szervezők délben a szabadban feltálalt közös ebéddel jutalmazzák a várhatóan több mint száz önkéntes aktivista munkáját – hívta fel a figyelmet Bíró György.

Ajánlott tartalom

Kína új műholdat bocsátott fel a földi metánkibocsátás figyelésére

Kína útnak indította hétfőn Licsien-1-Y5 nevű hordozórakétáját tizenöt műholddal a fedélzetén, köztük a Hszikuang-1-04 nevűvel, amely az ország első nagyfelbontású, metánkibocsátást figyelő műholdja - jelentette az állami média.