Zuhanás a napenergia-piacon?

Gordon Johnson elmondása szerint a globális (éves) gyártókapacitás a tavalyi 40 GW-ról idén 61 GW-ra fog emelkedni, miközben a kereslet legkedvezőbb várakozások szerint sem növekszik majd 20 GW fölé 2011-ben. Az elemző a strukturális túlkínálat miatt az napelemárak jelentős esésére számít, ami miatt a szektorban érintett társaságok bevételei is jelentősen megcsappannak majd. Gordon Johnson szerint az érintett gyártóknak felül kell vizsgálniuk második negyedéves várakozásaikat. Az elemző részvényeladásra tesz ajánlást a napelem-gyártásban érdekelt cégek esetében.

 
Johnson úgy vélekedik, hogy az alacsonyabb árak ellenére a kereslet nem fog növekedni, mert a szektort jellemző kereslet rövid távon rugalmatlan. Tekintettel arra, hogy hosszan megtérülő beruházásokról van szó, a befektetők ki fogják várni, hogy az esést követően az árak egy alacsonyabb szinten stabilizálódjanak, és csak ezt követőn lépnek majd. Az elemző szerint a fukusimai történések nincsenek hatással a napenergia-iparra, ugyanis a napelem nem alkalmas az atomerőművek általi folyamatos termelésre (zsinór-termelésre), így nem helyettesítheti a nukleáris alapú áramtermelést.

Ajánlott tartalom

Kína újabb jelentős olaj- és gázmezőre bukkant a Dél-kínai-tengeren

A CNOOC, Kína legnagyobb olajipari vállalata a Dél-kínai-tenger keleti részén bukkant jelentős kőolaj- és földgázmezőre, amelynek készletei igazoltan meghaladják a 100 millió tonnát - jelentette be a vállalat.