A Zöld Kommandó pénteken megkezdte az illegális autóbontók és roncsautó lerakatok ellenőrzését végző 2009-es akciósorozatát.

Az autóbontókat ellenőrzi a Zöld Kommandó

A Zöld Kommandó pénteken megkezdte az illegális autóbontók és roncsautó lerakatok ellenőrzését végző 2009-es akciósorozatát.

Magyarországon évente mintegy 120-130 ezer roncsautó keletkezik, amelyeknek csak kevesebb mint a fele kerül regisztrált autóbontóba, míg a többi a mintegy 1200-1300 illegális telepen végzi – hangsúlyozta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter pénteken, a zöld hatóság munkáját bemutató budapesti bontótelepen.

Kiemelte: a Zöld Kommandó péntek reggel már át is vizsgált egy budapesti, illetve egy vidéki telephelyet. A főváros XVIII. kerületében, hatósági és önkormányzati engedélyek nélkül működő bontó első ránézésre több százezer forintos bírságra számíthat, míg a tatabányai helyszínen egy jelentősebb, több millió forintos pénzbírság kiszabásával járó esetet derítettek fel a hatóságok – fejtette ki Szabó Imre.

A tárcavezető emlékeztetett: a minisztérium tavaly hirdetett zéró toleranciát a “zöld bűnözéssel” szemben, aminek érdekében megerősítették a zöldhatóságokat és a természetvédelmi őrszolgálatot. A tavalyi ellenőrzések során a színesfémhulladékok begyűjtését vizsgálták, és mintegy 200 millió forintos bírságot szabtak ki, továbbá 21 büntető eljárást is kezdeményeztek – fűzte hozzá.

A hatóságok egy szabálytalan, környezetkárosító módon szétszerelt – veszélyes hulladéknak számító – személyautó miatt akár 320 ezer forintos bírságot is kiszabhatnak, az elkövetőket pedig környezetkárosítás esetén akár szabadságvesztéssel is sújthatják – mondta Kling István, a zöld tárca újonnan kinevezett államtitkára.

Szabóné Szónok Enikő, a budapesti Zöld Kommandó vezetője aláhúzta: Magyarországon megvannak a legális autóbontás feltételei, az országban 175 regisztrált telephely működik, amelyek kötelesek ingyenesen átvenni a beszállított gépjárműveket, sőt néhány esetben akár kilogrammonként 8 forintos árat is fizetnek a roncsért.

A használaton kívüli gépjárműveket kizárólag a regisztrált bontóktól kapott igazolással lehet kivonni a forgalomból, ami azért fontos, mert így a tulajdonos a büntetés elkerülése mellett mentesül többek között a súlyadó és a biztosítás fizetése alól – mutatott rá a szakember.

Ajánlott tartalom

Áder János: a klímaváltozás ellen is sokat tehetnek az állati takarmányfehérjét előállító üzemek

Európa sem tudja a hús előállításához szükséges takarmányt előállítani, ezért azok az üzemek, amelyek élelmiszeripari melléktermékekből állati takarmányfehérjét állítanak elő, sokat tehetnek a klímaváltozás ellen - mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön Üllőn.