Az ENSZ és a Google együttműködése

Az ENSZ éghajlatváltozási titkársága együttműködik a Google néhány munkatársával egy, az üvegházhatást okozó gázokat bemutató térkép megalkotása érdekében.

A cél, hogy mindenki számára elérhető és érthető vizuális képet nyújtsanak az üvegházhatást okozó gázok változásáról. Egy világtérkép segítségével több szempontból vizsgálható és nyomon követhető a gázok kibocsátásának mértéke.

1990-től kezdve egészen 2006-ig megtekinthetők a hivatalos adatok. A majdnem összes üvegházhatást okozó gázról egyenként is szerezhető adat. A szén-dioxid (CO2), a metán (CH4), a dinitrogén-oxid (N2O), a kén-hexafluorid (SF6), a fluorozott szénhidrogének (HFC) és a perfluor-karbonok (PFC) bejelölésével ezek éves változása követhető nyomon. A telített illetve a telítetlen freonok valamint a halonok kimaradtak a listából.

Ezen felül a különböző energiaszektorok, az ipari és a mezőgazdasági tevékenységek kibocsátását is tartalmazza a Google Map. Természetesen a teljes kibocsátás is megtekinthető, a LULUCF és annak adatai nélkül is. A LULUCF a földhasználati, földhasználat-változási és erdőgazdálkodási tevékenységeket vizsgálja. Adatai jelenleg nem szerepelnek a kibocsátás-kereskedelmi rendszerben, de a bali konferencián egyes tagállamok javasolták annak belefoglalásába.

A hivatalos indoklás:
„Ezek az ágazatok, amelyek számára a termelési költségek nagy részét az elektromos energia
beszerzése teszi ki, még nincsenek a kibocsátás-kereskedelmi rendszerben. Ezeknek az
ágazatoknak azonban olyan áramszolgáltatóktól kell az energiát vásárolniuk, amelyek részt
vesznek a kibocsátás-kereskedelmi rendszerben, és termelési költségeik jelentősen emelkedni
fognak. A közvetett következmények és a kibocsátás elkerülése érdekében ezeket az ágazatokat kárpótolni kell a versenyképességüket érintő kockázatokért”.

A Bizottság a konferencián benyújtott javaslat fényében megvizsgálja a LULUCF belefoglalását az irányelvbe.  A javaslat különösen vonatkozik arra, hogy a LULUCF-projekteket teljesen belefoglalják a Kiotói Jegyzőkönyvben előírt „projektalapú mechanizmusokba” (a vállalások közös végrehajtása és tiszta fejlesztési mechanizmus).

A térkép egyik fő célja, hogy a kutatók, a döntéshozók, a média és a nagyközönség számára az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról egy új, könnyen átlátható, vizuális képet adjon. A térkép az alábbi linken érhető el.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.