Az EUROPARC Szövetség kezdeményezésére 1999 óta május 24-én ünneplik az európai nemzeti parkok napját annak emlékére, hogy idén száz éve, 1909. május 24-én alakultak meg az első európai nemzeti parkok, egyszerre kilenc Svédországban.
A nemzeti park a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) meghatározása szerint olyan terület, amelynek ökológiai egységessége megőrzendő a jelen és a jövő generációi számára, amely megvédendő mindenfajta mezőgazdasági és ipari hasznosítástól, és amelyen lehetőség nyílik nemcsak tudományos, hanem oktatási és szabadidős tevékenységek végzésére is. (Az első nemzeti park, amelyet ilyen névvel is hoztak létre, az Egyesült Államokban 1872-ben létesített Yellowstone Nemzeti Park volt.) A nemzeti parkok működését az 1948-ban alapított Természetvédelmi Világszövetség előírásai szabályozzák.
Az EUROPARC Szövetség (1997-ig Európai Nemzeti Parkok és Natúrparkok Szövetsége) 1973-ban alakult, s 39 ország 400-nál is több védett területéért felelős. A szervezet abból a felismerésből született, hogy a természeti erőforrások minőségi fenntartását ma már nem lehet egyes nemzeti parkok vagy országok határain belül megoldani. Csak nemzetközi összefogással, a tapasztalatok, ismeretek cseréjével, az élőhely-védelmi programok összehangolásával, megújult természet megőrzési politikával lehet tartós eredményeket elérni. Erre utal az idei világnap jelmondata is: “Természet – átível a határokon”.
Május 24-én az egész Európára kiterjedő, kampányjellegű rendezvénysorozat a nemzeti parkok és egyéb védett területek célkitűzéseire és jelentőségére kíván ráébreszteni, illetve igyekszik minél szélesebb társadalmi támogatást szerezni a természetvédelem ügyének. E nap alkalmából a nemzeti parkok különféle programokkal mutatják be tevékenységüket, védett értékeiket.
Magyarországon 1973-ban nyílt meg az első nemzeti park, a Hortobágyi, utolsóként az Őrségi Nemzeti Park alakult meg 2002-ben, azóta tíz nemzeti park található hazánk területén (időrendben: Hortobágyi, Kiskunsági, Bükki, Aggteleki, Fertő-Hanság, Duna-Dráva, Körös-Maros, Balaton-felvidéki, Duna-Ipoly, Őrségi). Évente több mint egymillióan keresik fel nemzeti parkjaink látogatóhelyeit, s az ökoturisztikai fejlesztésekre tavaly elnyert négymilliárd forintos uniós támogatás révén megvalósuló fejlesztések a látogatószám növekedését eredményezhetik. A nemzeti parkok mellett a 36 tájvédelmi körzet és a 140-nél is több országos jelentőségű természetvédelmi terület is hasonló ökológiai célokat szolgál.