A klímaváltozás gyorsan növeli a világ trópusi területeinek nagyságát, betegségekkel és szárazsággal fenyegetve a sűrűn lakott területeket – állítja egy ausztrál tanulmány.
A James Cook University kutatóinak becslése szerint a trópusi övezet az utóbbi huszonöt évben 500 kilométerrel lett szélesebb. Megállapításukhoz hosszú időtartamú műholdas méréseket, időjárási léggömbökről származó adatokat, időjárási modelleket és a tengerek hőmérsékletével foglalkozó cikkeket tanulmányoztak.
Arra a következtetésre jutottak, hogy a trópusi terület ma már jóval kiterjedtebb, mint a hagyományos meghatározás szerinti, a Ráktérítő és a Baktérítő közé eső egyenlítői körgyűrű. “Ez azt jelenti, hogy a szubtrópusi zónák benyomultak a mérsékelt égövbe, aminek pusztító következményei lehetnek a Föld sűrűn lakott részein, beleértve Ausztrália, Dél-Amerika és Európa déli régióit, a földközi-tengeri és a közel-keleti térséget, az Egyesült Államok délnyugati és Mexikó északi területét.Valamennyi körzetben súlyos szárazságra lehet számítani” – közölte Steve Turton kutató a Yahoo!NEWS (www.news.yahoo.com) jelentése szerint.
A száraz szubtrópusi övezetek kiterjedése pusztító hatással járhat a vízlelőhelyekre, a természetes ökoszisztémára és a mezőgazdaságra, aminek környezeti, társadalmi és egészségügyi vonatkozásai egyaránt lehetnek – fűzte hozzá. A tanulmány megállapította, hogy a klímaváltozás már érezteti hatását Ausztráliában, ahol az évszázad legsúlyosabb szárazsága tombol. Az időjárás-változás az uralkodó szélirányokat is módosította, aminek eredményeként az eső inkább a kontinenstől délre, az óceáni részekre zúdul, nem pedig a szárazföldi területekre. Sok vadállat “költözik” délre, hogy az esőt követve a megszokott időjárási viszonyok között éljen.