Számos fura módját láttuk már a biodízel előállításának, itt az újabb megoldás forrása, a pálmaolaj.
Az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja (UNEP) azonban bebizonyította, hogy ha ilyen körülmények között állítják elő a biodízelt, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása 2000 %-kal magasabb, mint a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása.
Az ördög tényleg a részletekben lakozik, ugyanis nem árt tudni, hol és hogyan állítják elő a bioüzemanyagokat. Indonéziában és Malajziában sorra rombolják le az erdőket, helyettük pedig ültetvényeket hoznak létre, melynek eredményeként elképesztő módon növekszik a széndioxid-kibocsátás – nem beszélve a biológiai sokféleség lerombolásáról, mely számos problémát vet fel.
Brazíliában például bevett szokásnak számít az etanol előállítása cukornádból. Viszont kevesen tudják, hogy a kibocsátás 70 %-ról jóval több, mint 100 %-ra növekszik, ha számításba vesszük a benzint is. A munkakörülmények és a gyártás persze teljesen más kérdés, legalább a maga, az üzemanyag tiszta, bár a laboreredmények nem mindig ezt mutatják.
De térjünk vissza a pálmaolajra: A fenn említett jelentés szerint azonban, hogy ha elhagyott vagy degradálódott földterületről van szó, a pálmaolaj „pozitív hozzájárulással” is lehet az üvegházhatást okozó gázok kibocsátására nézve.
Mindent összevetve, az UNEP vezérigazgatója, Achim Steiner szerint a „bioüzemanyag nem csodaszer, de nem is kell kitaszítani a lehetőséget, egyszerűen be kell ismerni, hogy egyben lehetőséget és kihívást is jelent.”