Christiana Figueres Costa Rica-i diplomata lesz a klímaváltozási ügyekért felelős új vezető az ENSZ-nél – jelentette hétfőn a Reuters hírügynökség.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hétfőn jelenti be, hogy az elismert Costa Rica-i szakértőt jelöli a Klímaváltozási Keretegyezmény (UNFCCC) végrehajtását felügyelő szervezet élére – közölte a Reuters név nélkül nyilatkozó forrásokra hivatkozva. Figueres az egyetlen hivatalos jelölt a posztról júliusban távozó, holland Yvo de Boer helyére, kinevezése csaknem teljesen biztosra vehető.
Az 53 éves diplomata feladata az lesz, hogy új lendületet adjon az átfogó klímavédelmi egyezmény kidolgozását célzó tárgyalásoknak, amelyek tavaly év végén, a koppenhágai klímakonferencián nem vezettek eredményre.
Christiana Figueres édesapja, José Figueres Ferrer háromszor volt Costa Rica elnöke. Ő maga a tekintélyes London School of Economics-on szerzett mesterfokozatú diplomát antropológiából. Másfél évtizede képviseli hazáját a nemzetközi klímavédelmi tárgyalásokon. Befolyásos döntéshozó és elemző is egyben, több mint 40 szakirányú publikáció szerzője.
A szakértőt civilek is támogatják, például a Facebook közösségi portálon közel 3 ezren csatlakoztak már ahhoz a csoporthoz, amely őt javasolja az ENSZ klímavédelmi vezetőjének posztjára.
Megfigyelők azonban nem a Costa Rica-i diplomatát tartották befutónak, hanem Marthinus Van Schalkwyk volt dél-afrikai környezetvédelmi minisztert. A jelenleg a turisztikai tárcát vezető politikust főként azért tartották esélyesnek, mert a Dél-Afrikai Köztársaság az egyik legnagyobb fejlődő ország, és Brazíliával, Indiával és Kínával szorosan együttműködve kiemelten fontos szerepet tölt be a klímatárgyalásokon.
A Reuters forrásai szerint az éghajlatváltozás veszélyeinek fokozottan kitett fejlődő szigetországokat tömörítő, úgynevezett kis szigetállamok szövetségéből (AOSIS) többen erősen lobbiztak Figueresért, és végül nagy meglepetésre sikert arattak.
Costa Rica a klímavédelemben élen járó országok közé tartozik. Az alig 4 millió lakosú közép-amerikai ország környezetvédelmi politikájának célja a karbonsemlegesség elérése, az, hogy a gazdaság szén-dioxid-kibocsátása megegyezzen a helyi erdők szén-dioxid-feldolgozó képességével.