A környezetvédelmi hatóságot bírálta a Miskolctól kevesebb, mint tíz kilométerre lévő Borsodi Érc-, Ásvány- és Hulladékhasznosító (BÉM) Zrt. környezetkárosító tevékenységének engedélyezése miatt Illés Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa miskolci sajtótájékoztatóján pénteken.

Egy Miskolchoz közeli üzem környezetszennyezése miatt protestál a Fidesz – Illés Zoltán

A környezetvédelmi hatóságot bírálta a Miskolctól kevesebb, mint tíz kilométerre lévő Borsodi Érc-, Ásvány- és Hulladékhasznosító (BÉM) Zrt. környezetkárosító tevékenységének engedélyezése miatt Illés Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa miskolci sajtótájékoztatóján pénteken.

A lakosság és a környezetvédők érdekeit a környezetvédelmi hatóság nem támogatja, hanem ellenkezőleg, “a lakosságot, a környezetvédőket, a zöld szervezeteket tartja ellenségnek”, ezért a szaktárca vezetőjétől azt várjuk, hogy a BÉM-mel kapcsolatos összes kiadott dokumentumot vizsgáltassa fölül – közölte a környezetvédelmi politikus.

Illés Zoltán elmondta: követelik, hogy készüljön teljes körű anyagmérleg, mert a gyár tevékenysége kimeríti a “környezetvédelem ellenes tevékenységet”. A közigazgatásilag Sajókeresztúrhoz tartozó, mintegy kétszáz embert foglalkoztató BÉM a Dunaferrnek és az osztrák Voest Alpin acélipari konszernnek gyárt vasérc-zsugorítványokat. Illés Zoltán gyanúja szerint azonban engedély nélkül veszélyes, részben külföldről behozott hulladékot éget el, jelentősen károsítva a környezetet.

A Fidesz szakpolitikusa tényként közölte, hogy Üröm és Csókavár térségéből olyan gázgyári iszapokat szállítanak a BÉM-be egy megegyezés értelmében, amelynek “nemcsak nagy a kéntartalma, hanem minden olyan arománs szénhidrogén is található benne, amelynek égetésével rákkeltő anyagok keletkeznek”. Ez a technológia képtelen ezen anyagok “megfogására”, nincsenek olyan korszerű zsákos porszűrők, amelyek csökkentenék a porkibocsátást, és nincsenek füstgáz-mosó berendezések sem – mondta Illés Zoltán, aki szerint olyan arománs szénhidrogén kerül a levegőbe, amelynek a szagát érzékeli a lakosság. “Azért is bírálom a környezetvédelmi hatóságot és eljárást kezdeményezek ellene, mert nem tartja be a magyar törvényeket, rendeleteket…” – mondta a politikus, megjegyezve: elvárja a környezetvédelmi minisztertől, hogy a 21/2001-es kormányrendelet egyértelmű módosítását kezdeményezze, ez a rendelet ugyanis félremagyarázásra ad lehetőséget a hatóságnak és a BÉM-nek.

Csöbör Katalin és Demeter Zoltán, a Fidesz Borsod-megyei 1-es és 6-os számú választókerületének elnökei elmondták: bár a BÉM az Észak-magyarországi Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség által kiadott környezetvédelmi engedély alapján hulladék és veszélyes hulladék “hasznosítást” végez, de szennyezi a környezetet. Kedvezőtlen széljárás esetén elviselhetetlenné teszi a környező településeken – elsősorban Sajóecsegen, Sajókeresztúron, Szirmabesenyőn, Sajóbábonyban és Miskolc ide eső részén – élők életét.

Ajánlott tartalom

AM: szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést

A vegetációtűz az egyik leggyakoribb természeti katasztrófa a világon, amely nemcsak környezeti, hanem társadalmi és gazdasági problémát is jelent - mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára kedden, a Budapesten megrendezett Erdőtűzvédelmi konferencián a szaktárca közleménye szerint.