Megkezdődött a Magyarország vizeinek védelmét és fenntartható használatát célzó vízgyűjtő-gazdálkodási terv társadalmi egyeztetése, a következő évtizedek vízvédelmi lépeseit megalapozó dokumentumot a www.vizeink.hu honlapon lehet véleményezni.

Elkezdődött az országos vízvédelmi terv társadalmi egyeztetése

Megkezdődött a Magyarország vizeinek védelmét és fenntartható használatát célzó vízgyűjtő-gazdálkodási terv társadalmi egyeztetése, a következő évtizedek vízvédelmi lépeseit megalapozó dokumentumot a www.vizeink.hu honlapon lehet véleményezni.

 Az Európai Unióban érvényes vízügyi törvény célkitűzése, hogy 2015-re a magyarországi tavak, folyók, patakok és felszín alatti vizek jelentős javuláson menjenek át, és lehetőség szerint elérjék a kívánatos, úgynevezett “jó állapotot” – mondta Holló Gyula, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) főosztályvezetője kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

Kiemelte: ez az állapot nemcsak a víz tisztaságát jelenti, hanem a vízhez kötődő élőhelyek zavartalanságát, illetve a megfelelő vízmennyiséget is. A brüsszeli irányelv alapgondolata szerint a vízre nem mint kereskedelmi termékre, hanem mint örökségre kell tekinteni – fűzte hozzá a szakember.

Perger László, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság (VKKI) főosztályvezetője aláhúzta: az emberiség számára felhasználható vízkészlet rendkívül kis arányú a sós vizekhez képest, mivel az édesvízkészlet csak 2,8 százalékát teszi ki a Föld teljes vízkészletének.

Az Európai Unió tagországainak 2009 végére kell az első vízgyűjtő-gazdálkodási tervüket elkészíteniük, az érdekeltek széleskörű bevonásával – fejtette ki a VKKI főosztályvezetője.

Megjegyezte: a terv elsősorban azoknak a műszaki jellegű, jogi, gazdasági és szervezeti szabályozásoknak az összefoglalása, amelyeket Magyarországnak a vízzel érintett környezeti célok elérése és a vizek hosszú távon fenntartható használata érdekében kell megvalósítania.

A tervben foglalt vízügyi intézkedések jelenleg az ország 2 százalékát érintik, míg 2015-ig további 8 százalék, 2021-ig 32 százalék, 2027-ig pedig a fennmaradó 58 százalék kerül sorra – fűzte hozzá Perger László, aki szerint a Magyarországnál gazdagabb Anglia is hasonló ütemezéssel próbálja helyrehozni vizeit.

Ajánlott tartalom

V. Németh Zsolt: 200 milliárd forint értékben hajtottak végre víziközműveket érintő beruházásokat idén

Kétszázmilliárd forintos nagyságrendben hajtottak végre víziközművekkel kapcsolatos beruházásokat idén, ennek mintegy fele rekonstrukció volt - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára kedden Szolnokon, ahol a Nemzeti Vízművek Zrt. üzembiztonsági raktárát és havária-eszközparkját adták át.