A globális népességnövekedés fékezése nagyban hozzájárulna a klímaváltozás elleni küzdelemhez az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) szerint.
A szerdán közzétett jelentés áttörést jelent az ENSZ hozzáállásában, mert a nemzetközi szervezet korábban csak nagyon ritkán, ilyen hangsúlyosan pedig még soha nem vetette fel a népességnövekedés klímaváltozásban játszott szerepét. A jelentésben el is ismerik: “A népesedési kérdések klímavitába való bevonását egészen eddig az gátolta, hogy ez a népességszabályozás támogatásának látszatát keltheti”.
“A lassabb népességnövekedés … segítené a társadalmi ellenállóképesség kiépítését a klímaváltozás hatásaival szemben, valamint hozzájárulna az üvegházhatású gázok kibocsátásának jövőbeli csökkenéséhez” – olvasható a 104-oldalas jelentésben, mely szerint a helyes népességpolitika fontos elemei a nők támogatása, a családtervezés előmozdítása és a reproduktív (utódnemzéssel kapcsolatos) egészség javítása. A jelentés hangsúlyosan csak önkéntességen alapuló népességpolitikai eszközöket ajánl, a gyermekszám korlátozását nem szorgalmazza.
A dokumentum szerint több mint háromtucat fejlődő ország már beépített népesedéspolitikai programokat a klímaváltozás elleni stratégiájába. A téma nemzetközi tárgyalásokon, így a közelgő koppenhágai klímacsúcson való felvetését finoman már az Európai Unió is szorgalmazta.
A világ népessége ma mintegy 6,8 milliárd fő. Az ENSZ becslései szerint az emberiség létszáma a század közepére 7,96-10,46 milliárdra nő majd; a pontbecslés 9,15 milliárd főt valószínűsít. A 8 és 9 milliárdos népesség közötti különbség például a számítások szerint 1-2 milliárd tonna szén-dioxid-többletkibocsátást jelentene, ami egyenértékű azzal, mintha 2050-ig minden új épület a lehető legenergiatakarékosabb technológiával épülne, valamint 2 millió, egyenként 1 gigawatt teljesítményű szélerőművel váltanák ki a ma működő szénerőművek teljesítményét.