Fél millió madarat számoltak össze a hétvégén

Az Európai Madármegfigyelő Napok 130 magyarországi helyszínén közel fél millió madarat számoltak össze a résztvevők. A szokatlanul nyárias időjárásnak köszönhetően 3.500 ember szolgáltatta az adatokat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) budapesti központjának.

A leggyakoribb faj a seregély volt (375 ezer példány), őt követte a tőkés réce (9 ezer példány) és a dankasirály (8 ezer példány). A hétvége hazai különlegessége egy törpesármány volt, amelyet a fenékpusztai gyűrűzőállomáson fogtak, ez a faj negyedik előfordulása nálunk. Ugyancsak érdekes, hogy számos vonuló madárfaj későn útnak induló egyedeit sikerült megfigyelni, többek között gyurgyalagokat, vadgerléket, molnár- és füsti fecskéket, valamint két batlát. Hazánk a 37 európai és közép-ázsiai ország részvételével zajló eseményen a negyedik helyen végzett mind a helyszínek, mind az adatszolgáltatók, mind pedig a madarak számát tekintve. Természetesen a nagyszabású rendezvény célja nem a verseny, hiszen különböző méretű és népességű országokból érkeztek az adatok.

 
Az MME ernyőszervezete, a BirdLife International arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a madarak érzékenyen jelzik környezetünk állapotának változását és a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása közös ügyünk. Az összes résztvevő ország eddig beérkezett adatai szerint 2 ezer helyszínen, 50 ezer ember, 4 millió madarat figyelt meg. A helyszínek számában Oroszország, Lengyelország és Fehéroroszország, a részvevőket tekintve Oroszország, Svájc és Fehéroroszország, a regisztrált madarak esetében pedig Finnország, Svédország és Oroszország előzött meg minket.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.