Így állítanák le a klímaváltozást

A klímaváltozás megfékezésének egyre merészebb és kreatívabb módjaival állnak elő a kutatók, az egyik terv szerint egész Grönlandot be kell takarni egy „lepedővel”, amely visszaverné a nap sugarait, ezzel megfékezve az ország gleccsereinek további olvadását.

Az elsőre őrülten hangzó ötletről egy új kutatás, mely az Environmental Research Letters folyóiratban jelent meg azt állítja, hogy valójában ez a legolcsóbb módja a globális felmelegedés megfékezésének. A Harvard és a Carnegie Mellon egyetem kutatói közösen egy olyan tervet dolgoztak ki, mely a világ kormányainak összesen másfél milliárd dollárba (330 milliárd forint) kerülne. A radikális projekt keretében mesterséges felhőket hoznának létre, melyek visszavernék a nap sugarait az űrbe. Kénnel töltött rakétákat lőnének fel 30 kilométer magasságba, mely felhőkbe tömörülve elméletileg lelassíthatná a globális felmelegedést. A módszert sokan kritizálják, azt pedig mindenki elismeri, hogy ez a legjobb esetben is csak tüneti kezelés lehetne, ugyanis ez a bolygó felszínén történő víz-és levegőszennyezést nem akadályozná meg. Támogatói azonban azt hangsúlyozzák, hogy ez egy gyors és olcsó módja a probléma átmeneti kezelésének.

Ajánlott tartalom

Különleges módon használják fel a mesterséges intelligenciát az SZBK kutatói

Egyes sejtek felismerésére és elkülönítésére dolgoztak ki mesterséges intelligenciát (MI) használó megoldást a Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai egy nagy nemzetközi konzorcium részeként. Az eljárás a biológiai alapkutatási kérdések megválaszolása mellett akár egyénre szabott terápiákhoz is alkalmazható - közölte a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó intézmény a honlapján.