A Norvég Alap támogatással modellértékű hulladékgazdálkodási programot valósít meg az ukrajnai Beregszászi járásban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás - jelentette be Seszták Oszkár, a megyei önkormányzat elnöke Nyíregyházán sajtótájékoztatón.

Magyar hulladékgazdálkodási program norvég támogatással Kárpátalján

A Norvég Alap támogatással modellértékű hulladékgazdálkodási programot valósít meg az ukrajnai Beregszászi járásban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás – jelentette be Seszták Oszkár, a megyei önkormányzat elnöke Nyíregyházán sajtótájékoztatón.

A program keretében kidolgozzák a kárpátaljai járás 43 településének hulladék-gazdálkodási megvalósíthatósági tanulmányát, illetve magyar területen, a Tisza-mentén, Tivadarnál kialakítanak egy vízminőség-védelmi kárhelyet, a folyón Ukrajna felől érkező szennyeződések kiemelésére – mondta az önkormányzati vezető.

Hozzátette: a jövő év májusáig megvalósuló program 22 milliós költségéből a norvég finanszírozás 18,5 millió forint összegű, míg 3,5 millió a társulás hozzájárulása.

A környezetvédelmi programot a nyíregyházi társulás szabolcsi tagönkormányzatai, valamint a Beregszászi Járási Tanács és a hozzá tartozó kárpátaljai térség településeinek helyhatóságai együtt valósítják meg.

Seszták Oszkár kiemelte: a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése előtt a magyar és az ukrán szakemberek állapotfelmérést végeznek, a problémák feltérképezésével. 

A települési szilárdhulladék kezelésének megoldásához megteremtik a műszaki, technikai és szervezeti feltételeket. Emellett feladat lesz a régi, engedély nélküli lerakóhelyek felszámolása, a területek rekultivációja, valamint a tiszai szennyeződések megakadályozása.

Petruska István, a Beregszászi Járási Tanács elnökhelyettese a sajtótájékoztatón köszönetet mondott a magyar félnek és a Norvég Alapnak a segítségnyújtásért.

Hangsúlyozta: azt várják, hogy a kárpátaljai körzetben európai követelmények szerinti hulladék-gazdálkodási rendszer jön létre, s biztonságos térségi lerakó is létesül.

Hozzáfűzte, hogy jelenleg csak 13 településen megoldott a lakossági szilárdhulladék-gyűjtés, lerakó Beregszászon található, amelynek befogadó képessége 3-4 évre elegendő.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.