Mivel kezdje a kormányzást Orbán Viktor?

Zöld Bank, bérlakásépítés, hőszigetelési programok, az építőipar felfejlesztése. Ezekkel is kezdhetné a Fidesz, ha a munkahelyteremtés a cél – írja az IngatlanMenedzser.

Orbán Viktor hétfő reggeli nemzetközi sajtótájékoztatóján kijelentette: Magyarországon a valóságos munkanélküliség 16-20 százalék, amit politikai aknának minősített. “Hosszú távon egy demokrácia nem élhet túl 16-20 százalékos munkanélküliséggel.”

Arra a kérdésre, hogy milyen hiánycélban gondolkoznak, azt mondta, hogy nem ez a kérdés, hanem hogy mekkora a valós hiány. “Az előrejelzések szerint az új kormány megalakulására az előzetesen tervezett hiány 95-100 százaléka meglesz – állította. – Ezt meg kell értenie az IMF-nek, az EU-nak, a magyar közgazdászoknak és, horribile dictu, még az újságíróknak is.” A cél mindenesetre a költségvetési hiány csökkentése, mondta, önmagát ókonzervatívnak minősítve költségvetési kérdésekben.

A Fidesz elnöke a vezetésével felálló kormány első gazdaságpolitikai intézkedései közé sorolta az adócsökkentést, a bürokrácia csökkentését és a korrupció elleni fellépést. Hozzátette: államreformot is végre akarnak hajtani.

Az InfoRádiónak azt mondta: bizonyos témakörökben már kész törvényjavaslataink vannak.

Az első három törvény, amelyet beterjesztenek a parlamentnek, a következők lesznek: közbiztonságot erősítő, a rendteremtés irányába mutató jogszabályok; a korrupció visszaszorítását célzó törvények; valamint olyan javaslatok, amelyek a kormányzati munka szükséges föltételeit teremtik meg – mondta Orbán Viktor az InfoRádiónak.

Mi a helyzet ingatlanfronton?
Ingatlanfronton a Fidesz elképzelései szórványosak, a párt eddig csak néhány konkrétumot említett. Ilyen például a “Zöld Bank” létrehozása, a nagyarányú bérlakásépítési program, illetve az építőipar nemzetgazdasági húzóágazattá fejlesztése. Mindezekhez nem kell kétharmados felhatalmazás, ugyanakkor hatékony eszközök lehetnek a munkahelyteremtésben.

A Zöld Banknak komoly nemzetközi előzményei vannak. Idén Nagy-Britanniában ennek a segítségével indították el az államilag támogatott, nagyszabású hőszigetelési programot, amely a tulajdonosoknak semmilyen pluszköltséggel nem jár. A megoldás lényege: az építési vállalkozó bankhitelből felújítja az ingatlant, a bank jelzálogjogot rak a felújított ingatlanra, a tulajdonos pedig fizeti a törlesztőrészleteket. A megtakarítás abból adódik, hogy a hitel törlesztőrészlete még mindig alacsonyabb, mint a felújítás nélküli ingatlan rezsije.

Az építőipar, mint a gazdasági válságból való kilábalás eszköze szintén egyre fontosabbá válik a fejlett világban. Már a szenátus előtt van Barack Obama hatmilliárd dolláros HOMESTAR programja az USA-ban, amely hasonló, mint a brit kormány programja (Bautrend, 2010. március 25.). A 6 milliárd dollár (mintegy 1200 milliárd forint) keretösszeggel útnak induló HOMESTAR program különböző kedvezményekkel ösztönzi majd az amerikai ingatlantulajdonosokat energiahatékonysági beruházások – szigetelés, nyílászárócsere és energiahatékony háztartási berendezések beszerzése – megvalósítására. A program révén az Egyesült Államokban várhatóan 3 millió családi ház utólagos szigetelése valósulhat meg, ráadásként 168 ezer munkahelyet teremt a jelenleg 24,7 százalékos munkanélküliségi mutatóval küzdő amerikai építőiparban.

Kétharmados témák a középpontban
A Financial Times az iránt érdeklődött, hogy a Fidesz vissza kívánja-e csinálni azokat a megszorító intézkedéseket, amelyeket folyamatosan bírált ellenzékben. Orbán szerint a megszorító intézkedések nem intézkedések, hanem “egy gondolkodásmód, amely korlátozza a gazdaság növekedési képességét”. A Fidesz nem megszorítani akar, hanem ösztönözni a gazdasági növekedést. “Nem tudok semmilyen gazdasági ésszerűsítést végrehajtani, ha nem tudom Magyarországot növekedési pályára állítani” – mondta Orbán az Index tudósításában.

Szakértők szerint a Fidesz több olyan témát, ügyet fog felvetni a napokban, amelyhez kétharmados parlamenti többséggel lehet csak hozzányúlni. Vagyis várhatóan többször szóba kerülhet a következő hetekben a kisebb parlament kérdése, valamint az önkormányzati képviselők számának felére csökkentése. Ugyanakkor az egészségügy és az oktatás átalakításához – vagy a hőszigetelési programok beindításához – például nem kell kétharmados többség.

Ajánlott tartalom

Csökkent az Alteo nettó profitja az energiapiac stabilizálódásának hatására

A várakozásoknak megfelelően az energiapiacon idén megkezdődött az árak csökkenése, ennek hatására az Alteo nettó konszolidált eredménye az első három negyedévben 2,7 milliárd forinttal, 8,6 milliárd forintra csökkent az egy évvel korábbi kiemelkedő eredményhez képest - közölte az energetikai szolgáltató- és kereskedővállalat hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent beszámolójában.