Óriáshalak a schönbrunni állatkert új attrakciói

A világ legnagyobb édesvízi halai közé tartozó arapaima két példánya a bécsi schönbrunni állatkert új attrakciója.

Dagmar Schratter, az állatkert igazgatója közleményében kifejtette, “ezek a ragadozó halak akár három méteresre is megnőhetnek. A mi példányaink 1,7, illetve 1,35 méteres nagyságukkal ilyen tekintélyes méterű példányok. Két éve egy perui tenyészhelyről kaptuk őket, amikor még hatvan centiméteresek voltak.”

Négy gondozóra volt szükség, hogy az állatokat új helyükre, egy újonnan kialakított, nyolc méter hosszú alagútakváriumba tegyék. A fenséges halak a látogatók feje felett úsznak el. Az embernek olyan érzése van, mintha lemerült volna a víz alá – mondta Schratter.

Az arapaimák, más néven pirarucuk (Arapaimas gigas) mellett édesvízi ráják és pontylazacrajok is nyüzsögnek a 170 ezer literes akváriumban.

Az arapaimák az Amazonas-vidéken honosak. Igen feltűnőek nagy és kemény pikkelyeik, amelyekbe még a piráják foga is beletörik. Az óriáshal többrétegű védelmet fejlesztett ki ellenük. A többszintű védelem külső rétegét a csupán fél milliméter vastag, ám ásványi anyagokkal teli és különlegesen kemény pikkelyek jelentik.

A legnagyobb veszélytől azonban ez sem védi meg az óriáshalakat, ízletes húsuk miatt ugyanis vadásznak rájuk. A világon élő állomány pontos méretéről nincsenek információk, de fennmaradását veszély fenyegeti.

Ajánlott tartalom

Csomagolóanyagok: mennyiségcsökkentés, újrafelhasználás és újrafeldolgozás

Mennyiségi és használati korlátozások: minél kevesebb csomagolóanyag fogy, annál kevesebb lesz a hulladék.