Románia: Pályázat megújuló energia termelésére

Akár harminc millió lejes (210 millió forint) támogatáshoz juthatnak azok a romániai cégek, amelyek megújuló energiaforrásból szeretnének villamos áramot előállítani.

A romániai Országos Környezetvédelmi Alap által kiírt pályázat a szélenergia, a geotermikus energia, napenergia, a biomasszából előállított villamos áramra vonatkozik – mondta el a szatmar.ro hírportálnak Békéssy Erzsébet, a romániai Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség pályázatokért felelős munkatársa.

Egy pályázó egy pályázati időszakon belül legfeljebb két tervet nyújthat be, de egy éven beül akár több pályázati időszakot is ki lehet hirdetni. A támogatás összege a befektetés értékének legfeljebb felét teheti ki, kivételt képeznek a bukaresti és a román főváros környéki Ilfov megyei vállalkozások által benyújtott pályázatok. Azok legfeljebb negyven százalékát kaphatják vissza a befektetett összegnek.

A megpályázott összeget a beruházás befejezte után lehet visszaigényelni. A program keretén belül létrehozott beruházást a nagyobb vállalkozások esetén legalább öt éven keresztül kell működtetni. Kis- és középvállalkozások esetén ez az időszak minimum három év. Ezen kívül a nyertes cégeknek félévente jelentést kell küldenie a létrehozott energia-rendszer működéséről.

A program célja, hogy minél nagyobb mértékben kerüljenek hasznosításra a megújuló energiaforrások. Támogatják továbbá a víztisztító állomásokon visszamaradt iszap és egyéb hulladékok feldolgozásából származó gázokon alapuló hő- és villanyenergia-termelést is.

A támogatási program célja, hogy csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét, a környezet szennyezését, összhangban az Európai Unió célkitűzésével, amely szerint az EU-ban 2020-ra a megtermelt energia húsz százaléka megújuló természeti forrásokból kell származzon.

Ajánlott tartalom

Idén is meghirdette pályázatát ökotudatos pedagógusoknak a Ficsak

Idén is meghirdette ökotudatos pedagógusoknak szóló környezetvédelmi pályázatát a Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) a Zöld Követ Egyesület szakmai támogatásával.