Sugárszennyeződés a BBC-zenekar hangszerein

Olyan mértékű sugárszennyeződés érte Japánban a BBC Filharmonikus Zenekarának hangszereit, hogy a japán turnéról hazaérkező társulat csomagja megszólaltatta a manchesteri repülőtér biztonsági berendezéseit, bár a sugárzás szintje nem volt veszélyes az egészségre.

A Mail on Sunday beszámolója szerint a zenekar éppen egy buszon utazott a földrengés pillanatában. Az együttes 320 kilométerre volt a katasztrófa során súlyosan megrongálódott fukusimai atomerőműtől, a hangszerekre mégis rárakódott annyi sugárzó szennyezőanyag, hogy a repülőtér berendezése jelzett. A brit légikikötőkben elsősorban a csempészett – például “piszkos bombákban”, vagyis hagyományos töltetű, de sugárzó anyagok szétszórására alkalmas robbanószerkezetekben felhasználható – radioaktív anyagok kiszűrésére állították fel az érzékelőket. A riasztás után a vasárnapi brit lap szerint a BBC-zenekar hangszereit a manchesteri repülőtér hatóságai lefoglalták, és egy e célra kialakított földalatti biztonsági helyiségben megvizsgálták. Az együttes tagjai attól tartottak, hogy a hangszereket meg kell semmisíteni, de a brit belügyminisztérium szóvivője a lapnak elmondta, hogy a tüzetesebb vizsgálat során mért sugárszennyeződés nem érte el az egészségre veszélyes szintet.

Mind a 6 reaktorban 100 fok alatt van a hőmérséklet
100 fok alá csökkent a hőmérséklet a fukusimai atomerőmű mind a hat reaktorában, mondta vasárnap a japán védelmi miniszter, Tosimi Kitazava. A helyzet az ötös és hatos reaktorban kezd megnyugtatóvá válni, ahol beindították a hűtést, és sikerült leállítani a radioaktív folyamatokat. A hármas blokkban korábban a hőmérséklet emelkedéséről is beszámoltak. A kettes reaktorhoz pedig a közelmúltban érkezett meg az elektromosság, azt azonban még nem tudni, hogy sikerül-e a hűtést beindítani.

Ajánlott tartalom

Csomagolóanyagok: mennyiségcsökkentés, újrafelhasználás és újrafeldolgozás

Mennyiségi és használati korlátozások: minél kevesebb csomagolóanyag fogy, annál kevesebb lesz a hulladék.