Szabó Imre zöld védjegyeket adományozott vállalatoknak az Ökoindustria kiállításon

Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter átadta az idei környezetbarát termék és európai ökocímke minősítéseket szerda délután Budapesten, az Ökoindustria kiállításon.

A címkéket olyan környezeti szempontból kiemelkedő termékek használhatják, amelyek megfelelnek egy előzetesen kidolgozott szakmai és környezeti követelményrendszernek. A címkézés célja a termékek pozitív megkülönböztetése a fogyasztók számára. Idén egy tartálytűzoltó berendezés és két kompakt fénycső termékcsalád nyerte el a minősítést.

„Nem túlzás azt állítani, hogy a környezetvédelem háttéripara, a 21. század húzó ágazata lehet Magyarországon. Az iparág, amely technológia- és tudás-intenzív, felfutóban van, s nálunk van is hozzá szellemi kapacitás. A környezetvédelmi ipar már ma is, de a jövőben még inkább munkahelyek ezreit teremtheti meg. A fejlődéshez kutatásra és fejlesztésre, színvonalas oktatásra, beruházásokra, kezdeményezésekre van szükség. Ebben jelentős feladata van a mindenkori kormánynak és a szakminisztériumoknak is. ” -hangsúlyozta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter szerda délután Budapesten, az Ökoindustria Nemzetközi Környezetipari Szakkiállítás megnyitóján.

A miniszter elmondta, hogy ma még a környezetvédelmi ipar összes árbevételének 98 százalékát a környezeti szennyezések csökkentését szolgáló termékek előállítása, szolgáltatása teszi ki. A jövőben előtérbe kell helyezni a megelőző jellegű, a jobb erőforrás-kihasználást segítő fejlesztéseket. Ezt reprezentálja az Ökoindustria kiállítás seregszemléje és nagydíjasainak alkotásai, de a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium törekvései is erre irányulnak. A környezetbarát termék illetve az európai ökocímke díjak nyertesei példát mutatnak ebben a tekintetben is.

A megnyitó után a környezetvédelmi miniszter átadta az Ökoindustria, a környezetbarát termék és az európai ökocímke díjakat. Az Ökoindustria nagydíjat termék kategóriában az Enqua Kft. Enquasave terméke kapta, amely a vízellátás során a szivattyúzás energetikai optimalizálására törekszik. Környezetvédelmi haszna, hogy alkalmazásából hulladék nem keletkezik és széndioxid-kibocsátás csökkentést eredményez. A magyarországi próbák során 2 vízműtelep több kútjában végzett mérések alapján, 10-70 % közti energiamegtakarítást tudtak elérni.  Az Ökoindustria nagydíjat szolgáltatás kategóriában az Alfagas Kft. nyerte el. A cég egy napkollektoros hűtési rendszert fejlesztett ki, amely közel fél év alatt 175 tonnával csökkentette egy telephely széndioxid-kibocsátását. A termék környezeti haszna a villamosenergia-megtakarítás, és az ezzel járó elkerülhető károsanyag-kibocsátás, társadalmi haszna pedig, hogy kíméli a villamosenergiaellátó-rendszert, így gazdaságosabb, stabilabb az energiaellátás.

A környezetbarát termék védjegyhasználati jogot a budapesti Tűzőr Kft. szuperintenzív habelárasztás elvén működő tartálytűzoltó berendezése kapta, amely a tűzveszélyes anyagok tartálytüzeinek oltását szolgálja. A védjegyhasználati jogot az aktualizált minősítési követelmények alapján nyerte el a termék. A pályázat értékelésekor a bizottság kiemelte az eljárás tűzvédelmi és tűzoltási hatékonyságát, egyszerűségét, üzembiztos működését. A működési vizsgálatok eredménye alapján a berendezéssel végzett oltás 60%-al kevesebb hatóanyagot igényel, mint a klasszikus megoldás szabványos előírásoknak megfelelő mennyisége. Az európai ökocímke használati jogát a General Electric Magyarország Zrt. két kompakt fénycső termékcsaládjának ítélték oda. Ezeknek a fényforrásoknak az élettartama meghaladja a 10 ezer órát és a 20 ezer bekapcsolás-kikapcsolás ciklust. Fénymegtartó képességük 70%-nál jobb, a színvisszaadási indexük meghaladja a 80 %-ot, higanytartalmuk pedig kisebb, mint 4 milligramm. A címkézés célja a környezeti szempontból kiemelkedő termékek pozitív megkülönböztetése a fogyasztók számára. A vásárlók a környezetbarát termékek választásával hozzájárulnak a környezetterhelés csökkentéséhez.  A környezeti címkéket olyan termékek, illetve szolgáltatások viselhetik, amelyek megfelelnek a szakterület, a környezetvédelem, a tudomány, a gyártók és szolgáltatók képviselőiből álló bizottság előzetesen kidolgozott, szigorú szakmai és környezeti követelményének. Idén egy tartálytűzoltó berendezés és két kompakt fénycső termékcsalád nyerte el a minősítést.

Az Ökoindustria Nemzetközi Szakkiállításon 150 hazai és külföldi kiállító mutatja be innovatív termékeit, eljárásait, berendezéseit, eszközeit és szolgáltatásait, amelyek a környezet védelmét szolgálják. A kiállítás ugyanakkor átfogó üzleti és szakmai esemény is, ahol találkozhat a piac minden résztvevője, a kutatótól kezdve a fogyasztóig. Több nemzetközi konferencia, üzletember találkozó is zajlik a kiállítással egyidőben, lehetőséget teremtve az új fejlesztési irányok, technikai újdonságok megismerésére, információcserére, technológia-transzferre és a szakmai együttműködésre. A szakkiállításon minden ötödik kiállító külföldi. A rendezvény rangját növeli számos, környezetipari „nagyhatalomként” is ismert EU-tagállam, a kiállításon legnagyobb standdal bemutatkozó Svájc, illetve Dél-Kelet Európa reprezentánsainak részvétele, Törökország és Montenegro szakminiszterének aktuális budapesti látogatása. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium illetve a KvVM Fejlesztési Igazgatóság közös standdal jelenik meg a kiállításon. A környezet- és természetvédelmi témák mellett a látogatók tájékozódhatnak az Európai Unió által társfinanszírozott környezetvédelmi pályázati lehetőségekről (ivóvízminőség javítás, szennyvízkezelés, hulladékgazdálkodás, árvízvédelem, erdei iskola fejlesztés, fenntartható fogyasztás, stb.) és a megvalósult projektekről.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.