A kormány jóváhagyta, hogy az Országos Meteorológia Szolgálat (OMSZ) teljes jogú tagja legyen a Középtávú Időjárás Előrejelzések Európai Központjának (ECMWF). Magyarország a kilencvenes évek elejétől társult tagként működik együtt az ECMWF-vel.

Ettől lesznek pontosabbak az időjárás előrejelzések

A kormány jóváhagyta, hogy az Országos Meteorológia Szolgálat (OMSZ) teljes jogú tagja legyen a Középtávú Időjárás Előrejelzések Európai Központjának (ECMWF). Magyarország a kilencvenes évek elejétől társult tagként működik együtt az ECMWF-vel.

A nemzetközi rendszer fő feladata a rövid- és középtávú, havi és évszakos időjárás előrejelzések operatív előállítása. Ez az intézmény 35 európai tagország számára biztosítja a világ legjobb előrejelzéseit. Az egyedülálló szolgálat számítógép parkja és kutató bázisa csak európai összefogással képes működni. A Központ elkötelezett a folyamatos kutatás és fejlesztés mellett, hogy a prognózisok minőségét, pontosságát folyamatosan tökéletesítse. Az ECMWF modell ma a világ legmegbízhatóbb számítógépes modellje. A teljes jogú tagsággal pontosabbak lesznek az előrejelzések, hiszen a magyarországi szakemberek is használhatják a központ szuperszámítógépeit, megkapjuk a nagyfelbontású rövid, közép és hosszútávúidőjárási előrejelzéseket. Ezzel az informatikai beruházások költségeit is megtakarítja a Szolgálat.Nemcsak az időjárás viszontagságaiból eredő károk csökkenthetőek a még pontosabb előrejelzésekkel. Az OMSZ teljes jogú tagságából a honvédség, a katasztrófavédelem, a polgári repülés, a mezőgazdaság, az árvízvédelem és a vízgazdálkodás is profitál. Meteorológiai előrejelzés nélkül nem üzemelhetnek a repülőterek. Az adatok nélkülözhetetlenek például a polgári és katonai repülés kiszolgálásában, a paksi atomerőmű üzemeltetésénél, a balatoni viharjelzésben valamint a szmog és UV riasztásban. A csatlakozási tárgyalások egy évet vesznek igénybe, ezért a teljes jogú csatlakozás legkorábbi lehetséges dátuma 2013. január 1.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.