A vezeték nélküli világítórendszerrel energiát spórolhatunk

Az EPA felmérései szerint egy átlagos amerikai otthonban az energiafelhasználás 20%-át a világítás teszi ki. A fogyasztás visszafogását elsősorban tehát hatékony égők használatával és a világítás összehangolásával lehet elkezdeni.

A kompakt fluoreszkáló izzók és a már fokozatosan elérhetőbb LED-ek a hagyományos vagy a halogénizzóknál jóval energiatakarékosabb megoldásnak bizonyultak, ezekre kicserélve régebbi égőinket máris sikerül csökkenteni számlánkat.

A vezeték nélküli világítórendszer komplex megoldást kínál. A Maestro Wireless rádióhullámok segítségével irányít tíz, egymástól távoli világítótestet is, egyszerre vagy külön-külön. Beprogramozható az egyes lámpák fényerőssége a fényviszonyoknak illetve a szobában végzett tevékenységeknek megfelelően. Ha hirtelen és sietve távoznánk otthonról, akkor is egyetlen mozdulattal lekapcsolható az összes lámpa. A Maestro rendszere ezen felül mozgásérzékelőkkel is fel van szerelve, biztosítva, hogy sehol sem marad véletlenül égve a lámpa, pörgetve a villanyórát. A világításszabályozó felszerelhető a falra, de mobileszközként ugyanúgy tökéletesen működik.

A világításszabályozók piacán a Lutron az egyik vezető vállalat. Új vezeték nélküli rendszere megmutatja hány százalékkal csökkentettük energiafelhasználásunkat az égő beállításaival, mekkora összeget takaríthatunk meg ily módon egy év alatt, valamint hogyan módosul a villanykörte élettartama.

Az egyetlen probléma a digitális szabályozóval, hogy, nem tudni, milyen megfontolásból, nem működik az energiahatékonyabb kompakt fénycsövekkel, csupán hagyományos vagy halogén égőkkel. Így viszont a komplex rendszer segítségével elérhető energia- és költségmegtakarítás nem lesz olyan mértékű, mint amekkorát a CFL-ek használata generálna.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.