Paks2: a természetvédők népszavazást követelnek!

Az Oroszországgal a paksi bővítés ügyében kedden megkötött megállapodás tovább erősíti hazánk energiafüggőségét, évtizedekre eladósítja az országot és veszélyezteti a lakosságot. Az érdemi társadalmi vita nélkül, puccsszerűen nyélbe ütött megállapodás ügyében a Magyar Természetvédők Szövetsége népszavazást sürget.

Annak ellenére, hogy tavaly még a beruházás tendereztetését ígérte a kormány, Orbán Viktor kedden megállapodást kötött Putyin orosz elnökkel új paksi atomreaktorok építéséről. A hírről megdöbbenéssel értesült a Magyar Természetvédők Szövetsége. Magyarországnak az oroszországi energiaforrásoktól való függés erősítése, energiarendszerünk további központosítása helyett inkább az energiatakarékossági, energiahatékonysági és megújuló energiás beruházásokat kellene támogatnia, amelyek helyi szinten biztosítanának több százezer munkahelyet – hangsúlyozta Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke.

A paksi bővítés ügyében megkötött megállapodás teljesen szembe megy az ország érdekeivel és a nemzetközi folyamatokkal. Miközben Japán még mindig a közel három évvel ezelőtt fukusimai nagyon súlyos nukleáris baleset következményeinek elhárításával küszködik, Németország és számos más ország az atomenergia kivezetésén dolgozik, a világ nagy részén rohamosan terjednek a szélerőművek és a napelemek, a magyar kormány a drága és veszélyes atomerőműveket erőlteti.

Érthetetlen, hogy alig két héttel azután, hogy Szlovákia felállt a tárgyalóasztaltól és nemet mondott a Roszatom atomerőmű építéssel kapcsolatos követeléseire, [1] a magyar kormány behódol Putyinnak és a Roszatomnak, s ezzel az elektromos áram árának akár 2-3 háromszoros emelkedését varrja a hazai fogyasztók nyakába [2].

Ha figyelembe vesszük azt, hogy a hírek szerint Oroszországtól 10-12 milliárd euró hitelt veszünk fel, továbbá a beruházás 20%-át hazánknak kell előteremtenie, akkor az azt jelenti, hogy legalább 15 milliárd euróba, vagyis kb. 4500 milliárd forintba fog kerülni az új atomerőmű építés. Akkor még nem is beszéltünk a tervezett költségvetés túllépéséről, ami az ilyen gigaberuházásokra jellemző (lásd 4-es metró vagy a közelmúlt finn és francia atomenergia beruházásai). Az egyéb járulékos beruházásokat is beszámítva pedig várhatóan 5000-6000 milliárd forintunkba fog kerülni a „paksi kaland”, vagyis ez azt jelenti, több mint egy millió forintba kerül minden egyes magyar családnak.

Elképesztő, hogy miközben a lakosság több mint fele ellenzi az új atomerőmű építéstét, egy orosz építésű atomerőművet pedig a lakosság kétharmada ellenez [3], a miniszterelnök érdemi társadalmi vita nélkül, puccsszerűen megállapodik Paks2 megépítéséről az orosz elnökkel! Egy ilyen nagy horderejű, unokáink életére is kiható ügyben a társadalom véleményét mindenképpen figyelembe kellene venni, ezért a Magyar Természetvédők Szövetsége népszavazást sürget – tette hozzá Farkas István.

Ajánlott tartalom

Zöld akkumulátort fejlesztenek Bécsben

Az Osztrák Technológiai Intézet – 18 projektpartnerével közösen – az akkumulátorgyártás kizöldítését kutatja bécsi központjában az Európai Unió HORIZONE programja keretében. A cél, hogy újrahasznosított anyagokból állítsanak elő akkumulátorokat, de alternatív nyersanyagokkal is kísérleteznek majd. Az új technológiáknak köszönhetően csökkenhet az európai akkumulátorgyártás függősége a külföldi nyersanyagoktól.

Nincs hozzászólás

  1. Annak idején a Dunakör megakadályozta nagymarosi vízlépcső megépítését, környezetvédelemre hivatkozva. Ma már tudjuk nagy hülyeség volt. A lakosság az atomerőműhöz sem ért. A környezetvédők meg mindenbe kötözködnek, abba is ami pont jó lenne a környezetnek. Az atomerőműből nincs CO2 kibocsátás, a legtisztább energia. Folyamatosan rendelkezésre áll, nem csak napsütéskor, vagy szélben. A legolcsóbb alap energiát előállító az atomerőmű. A legkevésbé balesetveszélyes, mivel 1 Gigawatt termelésre 0.2 haláleset jut, addig a kőolaj és szén erőműveknél ez va,amivel több mint 3. Mennyibe fog kerülni? Többe mint amennyit most kalkuláltak, vagy soknak tartunk, mert még egyetlen egy giga beruházás sem fért bele az eredeti költségvetésbe, és egy évtized múlva kezd majd termelni. Tudom Ausztriában egy sincs, mert leszavazták, még is van áramuk. Van ellenérv más is bőven, de nekem akkor is az atomerőmű a tiszta energia forrás.

  2. abban igazuk van, hogy mivel elvileg demokratikus ország vagyunk, népszavazást kellene kiírni egy ekkora döntést illetően; bár kétlem, hogy a lakosság nagyrésze a saját pártpreferenciáján túllátna…
    ettől függetlenül én is az atomenergia mellett vagyok.