Negyedszerre hirdetett az Energiaklub Napkorona Bajnokokat, idén már 467 magyar település mérte össze naperejét. A versenyben évről-évre azok az önkormányzatok kerülnek a dobogóra, amelyek a legnagyobb mértékben hasznosítják a Nap energiáját.
A Bajnokság a nemzetközi Megújuló Energiaforrások Bajnoki Ligája (RES Champions League) elnevezésű kezdeményezés magyar változata, amelyben az önkormányzatok a lakos szám szerint három kategóriában versenyeznek. A versenyt szervező Energiaklub célja az önkormányzatok fenntartható energiagazdálkodás útján tett törekvéseinek elismerése, a megvalósult beruházások és jó gyakorlatok népszerűsítése, valamint a napenergia hasznosításában rejlő előnyök bemutatása. A verseny nem titkolt célja továbbá a napenergia rendszerek hiányzó országos adatbázisának létrehozása, amely elsősorban a napkollektorok esetében jelent problémát.
Az 5 ezer fő alatti települések között Nagyhuta végzett az élen az ifjúsági szálló tetején telepített napelemes rendszerrel. A dobogó második fokára Kilimán került, ahol a húsüzem épületének tetejére telepítettek napkollektorokat. A harmadik helyezést Feked érte el, itt az önkormányzat több napelemes projektbe is belevágott: a Polgármesteri Hivatal és a Turistaház épülete mellett a Fekedi Vízmű szivattyúinak villamosenergia-ellátását is napelemes rendszerrel oldják meg.
A közepes települések (5 ezer-50 ezer lakos) között Törökbálint diadalmaskodott, elsősorban az önkormányzati intézményeken megvalósult napenergiás beruházásoknak köszönhetően. A tavalyi nemzetközi versenyen elért dobogós helyezés után, Szarvas idén a hazai bajnokságban is a díjazottak között szerepel, kategóriájában a második helyen végzett. A Békés megyei település számos oktatási intézményében hasznosítják a napenergiát és a szolgáltató szektor is megvalósított napos beruházásokat. A harmadik helyezést Mórahalom érte el az óvodára és iskolára telepített napelemes rendszernek köszönhetően.
A legnagyobb települések bajnoka idén Szeged lett, elsősorban a Szegedi Tudományegyetem épületein telepített, 660 kW névleges teljesítményű napelemes rendszernek köszönhetően. A város számos közintézményének hő- vagy villamosenergia-ellátását fedezik részben napenergiával, a kórház épületének tetején például majd’ ezer m2 napkollektor található. A második helyezést Eger érte el, ahol a családi házakra és hotelekre telepített, napenergiát hasznosító rendszerek dominálnak. A kategória bronzérmese Szombathely lett, itt az önkormányzat mellett számos vállalkozás valósított meg napelemes beruházást.
A három díjazott kategória legjobbjai az elnyert településtáblával hirdethetik a Napkorona Bajnokságban elért győzelmüket, továbbá átvehették a zsűri, a Napkorona Tanács tagjai által felajánlott különdíjakat. A „legnapelemesebb” település különdíját, az elmúlt évben telepített egy főre jutó legnagyobb napelem kapacitásért Nagyhuta önkormányzata nyerte, ők a MANAP különdíjában (hároméves MANAP-tagság) részesültek. Varga Pál, a MÉGNAP elnöke egy lakossági szemléletformáló program szervezését kínálta fel Törökbálint településének az egyesület nevében. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke, Kiss Ernő minden kategória nyertesének felajánlotta az önkormányzati intézmények napenergia-hasznosítás szempontjából történő felmérését. A Bajnokság tavalyi nyertesei, Nagypáli és Tapolca önkormányzata egy tanulmányút keretében osztják majd meg tapasztalataikat a különdíjas településekkel.
A Napkorona Bajnokság jövőre is folytatódik, remélhetőleg az ideihez hasonló kiélezett versennyel és számos olyan település részvételével, ahol a vezetőség felismerte a napenergia hasznosításában rejlő előnyöket. Bízunk benne, hogy a fenntartható energiagazdálkodás egyre több településen megjelenik a 2014-es önkormányzati választások kampánytémái között.