Adóvisszatérítés járna a házszigetelésért?

Az utólagos házszigetelést végző cégek hozzák létre a legtöbb új munkahelyet az Egyesült Államokban, ahol az energiafelhasználást csökkentő munkálatok után a tulajdonosok még adó-visszatérítést is kapnak. Magyarországon egy ilyen program rövid távon 80 ezer új munkahelyet biztosítana.

Az Európai Unió előírása szerint egy évtized múlva csak olyan házak épülhetnek, amelyek magukat látják el energiával, ezért az építőipari középvezetőket már a képzés alatt meg kell ismertetni a legkorszerűbb, energiatakarékos technológiákkal – hangzott el szerdán, a Natura 2000 és a Fővárosi Építőipari Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) által szervezett konferenciát megelőző sajtótájékoztatón.

Lovrencsics Ferenc mérnök-tanár szerint a tíz év múlva elérendő cél és a mai helyzet közti átmenet feladataira kell kiképezni az építőipari középvezetőket.

Droppa György, a Duna Kör elnöke arról beszélt, hogy az Egyesült Államokban – egy államilag támogatott program keretében – pillanatnyilag a legtöbb új munkahelyet hozzák lére azok a cégek, amelyek utólag hőszigetelik a meglévő házakat. Kiemelte azt is, hogy az építőipar az új, energiatakarékos technológiák alkalmazásával tudja csökkenteni az ökológiai lábnyomot.

Az USA-ban Homestar néven indítottak el egy 6 milliárd dolláros programot. Azok, akik legalább 20 százalékos energiafelhasználás csökkentést eredményező felújítását vállalnak, 3.000 dollár értékű kedvezményt – adóvisszatérítést – kaphatnak. A program mintegy 170 ezer munkahelyet teremthet, a belépők energiaszámlája 300-500 dollárral csökkenhet havonta.

Ha a 2,8 milliós magyarországi családi ház állomány 10 százalékát leszigetelnék, az 10 éven keresztül mintegy 80.000 embernek adna munkát a magyar építőiparban – hangzott el a sajtótájékoztatón. Az építő- és építőanyagipari érdekképviseletek számításait reálisnak minősítette az új kormány több képviselője is, de az amerikai rendszerhez hasonló támogtatásról egyelőre nem született döntés.

Ajánlott tartalom

Hogyan végezhető el a ház termomodernizációja környezetbarát szemlélettel?

A kőzetgyapot az építőiparban egyre elterjedtebb megoldásnak számít. Sikerét főként a rendkívüli hőszigetelő képességének, valamint a környezetbarát mivoltának köszönheti.